Tunguska eksplozija: nerazjašnjeni misterij sibirske tajge
Tog jutra, oko 7:17 sati po lokalnom vremenu, snažna eksplozija potresla je nebo iznad istočnog Sibira, oslobađajući energiju procijenjenu na između 10 i 15 megatona TNT-a

Tunguska eksplozija, jedan od najvećih zabilježenih događaja tog tipa u modernoj povijesti, dogodila se 30. lipnja 1908. godine u izoliranom dijelu sibirske tajge, u blizini rijeke Podkamennaja Tunguska. Tog jutra, oko 7:17 sati po lokalnom vremenu, snažna eksplozija potresla je nebo iznad istočnog Sibira, oslobađajući energiju procijenjenu na između 10 i 15 megatona TNT-a - tisuće puta jaču od atomske bombe bačene na Hirošimu.
Eksplozija je sravnila oko 2.000 kvadratnih kilometara guste tajge, oborivši procijenjenih 80 milijuna stabala poput šibica. Udari su se osjetili i na udaljenostima većim od 1.000 kilometara, a svjetlost koja je nastala bila je toliko jaka da su noći u nekim europskim gradovima bile svjetlije nego inače, pa su ljudi mogli čitati novine bez svjetiljki.
Unatoč golemoj snazi, nije zabilježena nijedna ljudska žrtva jer se područje nalazilo daleko od naseljenih mjesta. Lokalno stanovništvo, uglavnom Evenki lovci i nomadi, svjedočilo je zastrašujućem prizoru - vatrenoj kugli koja je jurila nebom, popraćenoj snažnim udarima i potresom tla. Mnogi su to protumačili kao božansku kaznu ili znak iz duhovnog svijeta.
Zbog udaljenosti i političkih previranja u Rusiji, prva znanstvena ekspedicija stigla je na mjesto događaja tek 1927. godine, pod vodstvom ruskog znanstvenika Leonida Kulika. Istraživači nisu pronašli nikakav udarni krater, što je bilo zbunjujuće, ali su pronašli golemo područje s radijalno polegnutim stablima, koja su ukazivala na snažnu eksploziju u zraku, na visini od 5 do 10 kilometara iznad tla.
Većina znanstvenika danas smatra da je Tungusku eksploziju izazvao meteorit ili komet promjera oko 50 metara, koji je ušao u Zemljinu atmosferu velikom brzinom, raspao se i eksplodirao prije nego što je udario o tlo. Zbog toga nije ostao klasični krater, već su fragmenti isparili ili se raspršili. Ipak, neki istraživači nude i alternativne teorije, poput podzemne eksplozije plina, sudara s malim dijelom crne rupe ili čak posjete svemirskog broda - što Tungusku eksploziju čini stalnim predmetom raznih teorija zavjere i popularne kulture.
Danas je Tunguska i dalje simbol tajanstvenih prirodnih sila i podsjetnik na to koliko je naša planeta ranjiva na kozmičke prijetnje. Unatoč napretku znanosti, događaj iz 1908. ostaje jedno od najfascinantnijih neobjašnjenih poglavlja moderne povijesti.
Novi komentar