« Biznis
objavljeno prije 1 godinu i 10 mjeseci
ANALIZA

Što se dogovaralo na Svjetskom gospodarskom forumu

Godina 2023. mogla bi biti bolja no što se očekivalo, no rizici su još uvijek brojni, uključujući moguću eskalaciju sukoba u Ukrajini i prijetnju transatlantskog trgovinskog rata, zaključak je panela Svjetskog gospodarskog foruma

Eh.....
Eh..... (Arhiva)
Više o

Davos

,

Svjetski gospodarski forum

,

WEF

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva poručila je auditoriju u Davosu da se među dobrim vijestima izdvaja mogući snažniji rast Kine, kojoj MMF sada prognozira povećanje aktivnosti u ovoj godini od 4,4 posto.

Iako će to vjerojatno potaknuti MMF da u siječanjskim međuprognozama podigne aktualnu procjenu rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini sa sadašnjih 2,7 posto, ne treba očekivati "dramatično poboljšanje", upozorila je Georgieva. Tako bi otvaranje Kine moglo potpiriti globalnu potražnju za energijom i podići njezine cijene, a rezultat bi mogao biti novi val inflacijskih pritisaka, samo nekoliko mjeseci nakon što je njezin skok dosegnuo vrhunac, objasnila je.

Ovogodišnjim WEF-om dominirala je rasprava o tinjajućem sporu Sjedinjenih Država i Europe oko subvencija za prijelaz na zelenu energiju, sve ozbiljnijim dužničkim problemima u zemljama u razvoju i izraženom geopolitičkom riziku diljem svijeta.

"Najviše me, naravno, brine rat u Ukrajini", rekao je francuski ministar financija Bruno Le Maire na panelu, upozoravajući na moguću eskalaciju. No, rat je istodobno potaknuo EU da u odlučnoj potpori Ukrajini više nastupa kao politička sila, dodao je Le Maire. U osvrtu na američke subvencije za 'zelenu' tranziciju, koje Europa smatra nespojivima sa slobodnim tržišnim natjecanjem, francuski ministar upozorava da plan Washingtona mora biti kompatibilan sa sličnim naporima diljem svijeta.

"Ključni problem nije Kina na prvom mjestu, SAD na prvom mjestu ili Europa, ključno je da bi svima nama na prvom mjestu trebala biti klima", rekao je Le Maire, koji se s njemačkim dužnosnicima sprema u Washington na razgovor o mogućim izmjenama američkih subvencija.

Bivši američki ministar financija Larry Summers rekao je da američke subvencije i planovi Europe za borbu protiv klimatskih promjena barem predstavljaju dugoočekivano intenziviranje aktivnosti u prijelazu na zelenu energiju.

"Dobro je ako se subvencijama ratuje za dobar cilj. To je vrlo zdrava vrsta natjecanja u usporedbi sa svim drugim vrstama natjecanja kojima je svijet svjedočio", rekao je Summers. Naglasio je istodobno da bi trebalo biti ravnopravno i da nikoga ne bi trebalo ograničiti niti isključiti.

Menadžeri s Wall Streeta primijetili su u Davosu da je pesimizam popustio jer su se gospodarstva SAD-a i Europe pokazala otpornima, a Kina je olabavila mjere suzbijanja covida. Opisujući 2022. kao "čudnu" godinu, predsjednica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde poručila je vladama da vode računa o tome da fiskalnom politikom koja bi mogla 'pregrijati' gospodarstvo ne otežaju posao središnjim bankama. "Moja je mantra u monetarnoj politici da treba biti uporan", rekla je, potvrdivši da ECB planira nastaviti s podizanjem kamatnih stopa koliko god bude potrebno.

21.01.2023. 08:30:00
Novi komentar
nužno
nužno