« Svijet
objavljeno prije 4 godine i 3 mjeseca
PROBLEMI?

Što je s cjepivom za koronavirus?

Nakon što je prva faza testiranja na manjem broju osoba prošla bez negativnih nuspojava, u drugoj fazi će moguće cjepivo biti testirano na više stotina ljudi

Još ga nema...
Još ga nema... (Arhiva)
Više o

cjepivo

,

koronavirus

,

Covid-19

Njemački Institut Paula Ehrlicha (PEI) odobrio je tvrtci Janssen-Cilag iz Neussa početak druge faze testiranja cjepiva protiv koronavirusa. Nakon što je prva faza testiranja na manjem broju osoba prošla bez negativnih nuspojava, u drugoj fazi će moguće cjepivo biti testirano na više stotina ljudi.

Institut Paula Ehrlicha sa sjedištem u Langenu u središnjoj Njemačkoj mjerodavan je za izdavanje dopuštenja za kliničke studije te vrednovanje dobivenih rezultata i izdavanje dopuštenja za korištenje cjepiva u Njemačkoj. Kod cjepiva tvrtke Janssen-Cilag radi se o takozvanom vektorskom cjepivu. Ono sadrži virus koji za čovjeka nije opasan, ali koji je tako promijenjen da sprječava infekciju čovjeka koronavirusom.

A testiranje cjepiva britansko-švedskog farmaceutskog koncerna AstraZeneca, koje je bilo već u trećoj, završnoj fazi, obustavljeno je. Razlog je što su se kod jednog pacijenta pojavili zdravstveni problemi. Ne navodi se gdje se pacijent nalazi ni o kakvim se problemima radi, ali zdravstveni portal Stat News, pozivajući se na glasnogovornicu poduzeća, govori o teškim nuspojavama.

Testiranja na desecima tisuća ljudi

Privremena obustava studije je rutinska mjera u takvim slučajevima, priopćeno je iz farmaceutskog koncerna. Sad neovisni stručnjaci moraju utvrditi jesu li zdravstveni problemi kod te jedne osobe povezani s testiranim cjepivom ili ne. Dok se to ne utvrdi cjepivo neće više biti davano nikome, a sve osobe koje su ga već dobile bit će promatrane. Koncern se nada da će provjera biti brzo obavljena te da će testiranje uskoro biti nastavljeno.

Riječ je o cjepivu AZD1222 koje je koncern AstraZeneca razvio skupa sa Sveučilištem u Oxfordu. Ono je u međuvremenu bilo u trećoj fazi testiranja koje je provođeno u Velikoj Britaniji, Brazilu i Južnoafričkoj Republici, a kojim je trebalo biti obuhvaćeno više desetaka tisuća osoba koje na to dragovoljno pristanu.

AstraZeneca je jedan od devet vodećih farmaceutskih koncerna na području razvijanje cjepiva, uz Pfizer, Johnson & Johnson, Merck, Moderna, Novavax, Sanofi, BioNTech i GlaxoSmithKline. Oni su se tek jučer obvezali da će se pridržavati svih znanstvenih, sigurnosnih i djelotvornosnih standarda za eksperimentalna cjepiva unatoč nužnosti zaustavljanja pandemije koronavirusom i političkom pritisku.

Cjepivo prije američkih izbora?

Taj neobični korak je uslijedio zato što se pojavila sumnja da bi u Sjedinjenim Državama moglo biti izdano dopuštenje za korištenje cjepiva protiv koronavirusa već prije predsjedničkih izbora 3. studenoga, bez dovoljnog testiranja cjepiva. Američki predsjednik Donald Trump je naime u više navrata najavio da će SAD imati cjepivo do kraja godine, možda i prije izbora.

Trenutno je u svijetu više eksperimentalnih cjepiva protiv koronavirusa u trećoj fazi testiranja. Ona u Sjedinjenim Državama u pravilu obuhvaća oko 30.000 testiranih osoba. Po mišljenju uglednih američkih stručnjaka do kraja godine bi se moglo znati je li neko od tih cjepiva dovoljno djelotvorno. Imunolog Anthony Fauci, koji savjetuje i Bijelu kuću, računa da će SAD početkom iduće godine imati cjepivo protiv koronavirusa.

Piše: DW/agencije
12.09.2020. 18:59:00
Novi komentar
nužno
nužno