objavljeno prije 16 godina

Španjolska ili Njemačka?

U drugoj utakmici polufinala odigranoj u Beču Španjolska uvjerljivo pobijedila Rusiju sa 3-0

finale Eura 2008.

Španjolska je drugi finalist Europskog nogometnog prvenstva. Nakon što je sinoć na bečkom Ernst Happel stadionu s 3-0 svladala Rusiju, Španjolska će u nedjelju navečer kontra Njemačke, u svom trećem finalu, jurišati na drugu krunu europskog prvaka.

Rusi bez kreacije i snage

Pola sata trebalo je Furiji da ‘demolira’ zahuktalu Rusiju. Ali pola sata drugog poluvremena! I prisilna izmjena u 34. minuti kada u igru ulazi Cesc Fabregas umjesto ozlijeđenog Davida Ville. U petoj minuti drugog dijela mrežu Akinfejeva načeo je Xavi Fernandez.  On je u trku skrenuo loptu, nakon ubačaja s lijeve strane suigrača iz Barcelone Inieste, te iznenadio ruskog vratara kojemu lopta prolazi kroz noge. Rano vodstvo u nastavku dalo je krila Španjolcima, a dodatno sputalo neprepoznatljive Ruse. Srednji red Furije djelovao je vrlo pokretljivo, moćno. Iniesta, Senna i Silva držali su konce igre u svojim rukama, prepoznatljiva lepršava i puna ‘vica’ ruska igra nije došla do izražaja. Potpuno odsječeni od momčadi bili su, do sinoćnje utakmice ubojiti, Aršavin i Pavljučenko.

Teško je za povjerovati, ali Rusi su u drugom dijelu imali tek jednu prigodu za pogodak, i to Zirjanov u 88. minuti čiji udarac glavom s nekoliko metara, fantastičnom reakcijom zaustavlja, vjerovatno najbolji vratar prvenstva, Iker Casillas.

“Drugi dio smo odigrali briljantno. Finale je lutrija, to je svima jasno. Idemo dati sve od sebe.”

Luis Aragones
izbornik Španjolske

No, s druge strane bilo je pitanje vremena kad će Furija povećati vodstvo. Iako je ‘samo’ vezni igrač s klupe, Fabregas je predstavljao onaj uteg kvalitete na španjolskoj strani. Mladi igrač Arsenala u 73. minuti načinio je pravo malo remek - djelo, odigrao je dupli pas s Danielom Guizom, izigrana je cijela ruska obrana, pri čemu ovom potonjem nije bilo teško prebaciti potpuno nemoćnog Akinfejeva.

Ako su do tad ruski navijači gajili nadu u preokret svoje momčadi, ona je ovim pogotkom zasigurno nestala. Iovako neprepoznatljiva ruska igra potpuno se raspala, momčad Guusa Hiddinka izgledala je poput razbijene vojske. Točku na i lijepim pogotkom postavio je u 82. minuti Silva na dodavanje Fabregasa.

- Došli smo osvojiti turnir. U finalu se uvijek sve može dogoditi. Ali trenutačno ne želim misliti na to, večeras želim uživati u ovoj pobjedi - izjavio je Fabregas, koji je zamijenio Davida Villu. Inače, Villa će zbog ozljede propustiti finale...

“Sat vremena smo se držali, ali onda nas je umor shrvao. Nema veze, i polufinale je veliki uspjeh.”

Guus Hiddink
izbornik Rusije

Hiddinkovo prokletstvo

Kao da se prst prokletstva okrenuo protiv Gussa Hiddinka. Sjajni nizozemski stručnjak ni u svom trećem polufinalu nije uspio probiti u finale. Možda mu to uspije za dvije godine kada će biti Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoj Africi. Naravno, ukoliko tamo odvede svoje izabranike.

Piše: Piše: Ato Kwamina Markin