« Biznis
objavljeno prije 16 godina

Sindikati protiv bilo kakve prodaje Ine

Umjesto prodaje SSSH predlaže modernizaciju rafinerije prije ulaska u EU.

Ana Knežević
Ana Knežević (foto: Milivoj Keber, CROPIX)
Više o

SSSH

,

sindikati

,

INA

,

dionice Ine

,

MOL

U priopćenju SSSH navodi kako najava moguće zamjene dionica INE i MOL-a "miriši na politički dogovor dvojice premijera" od koji jedan dobro zna braniti interese svoje zemlje u naftnoj kompaniji, a drugi te interese daje za političku podršku.

Takva "zamjena dionica", kao i svaki drugi ishitreni model privatizacije, nije u funkciji dugoročnog promišljenog upravljanja INA-om, ocjenjuje SSSH i zahtijeva poštivanje Zakona o privatizaciji INE, da se zaštite svi zaposlenici i dioničari i transformiranje na transparentan način, sukladno nacionalnim interesima.

Izvori iz Banskih dvora danas su opovrgnuli prigovore iz redova oporbe i sindikata da bi zamjena dionica bila nezakonita, citirajući odredbu Zakona o privatizaciji Ine koja omogućava se da se, privatizacija može provesti "prodajom ili zamjenom preostalog dijela dionica sukladno tržišnim prilikama strateškom ulagatelju ili na tržištu kapitala na temelju odluke Vlade i uz prethodnu suglasnost Hrvatskog sabora".

"SSSH zahtijeva da se sindikati uključe u privatizacijski proces INE i da se žurno izradi Nacionalni akcijski plan razvoja energetskog sektora, koji će spriječiti 'blic' rasprodaju u tom sektoru"

Iz Banskih dvora poručuju kako nema daljnje prodaje, eventualne zamjene dionica bez da Hrvatski sabor o tome raspravlja i podsjećaju da je Zakon donesen 2002. i da je njime također predviđeno da država u svom vlasništvu zadrži najmanje 25 posto plus jednu dionicu INE do ulaska u EU.

Visoki Vladin izvor odbacio je i špekulacije da bi mali dioničari mogli biti izigrani. Ako MOL stekne i jednu dionicu INE iznad 25 posto plus jednu dionicu na bilo koji način, kupnjom ili zamjenom dionica, to podliježe javnoj ponudi i MOL će biti obvezan objaviti javnu ponudu.

Hrvatski premijer Ivo Sanader rekao je u nedjelju u Beču, gdje je sudjelovao na Europa Forum Wachau, kako osobno podržava ideju o zamjeni dionica INE i MOL-a, ali i da to nije konačna odluka te da još treba vidjeti što bi značila i daljnja prodaja Ine najavljujući da će se konačna odluka donijeti kada se usporede oba modela.

Prema visokom Vladinom izvoru, zamjena dionica nije jedina opcija, već postoji mogućnost i da Vlada proda 19 posto dionica Ine ili da sve ostane kao i sada - da Vlada i nadalje ima 44,85 posto dionica Ine.

07.07.2008. 17:52:09
Novi komentar
nužno
nužno