SAD spašava novu banku
Vlada SAD razmatra plan spašavanja Citigroup Inc.
Američko ministarstvo financija i središnja banka - Federalne rezerve, tijekom vikenda su razmatrali plan za spašavanje banke Citigroup Inc., čije su dionice prošloga tjedna izgubile 60 posto vrijednosti, zbog zabrinutosti tržišta za zdravlje bankovne bilance.
Ministarstvo financija i Federalne rezerve (FED), razrađuju strategiju za stabiliziranje Citigroup, a jedna od opcija je i preuzimanje dijela riskantne imovine iz bilance banke, kako bi se banci oslobodio prostor i omogućio bolji položaj za prikupljanje kapitala, kazali su izvori upoznati s razgovorima, prenose američki mediji.
Glasnogovornik banke Citigroup, sa sjedištem u New Yorku, odbio je komentirati medijska izvješća.
Dionica Citigroupa prošloga je tjedna izgubila 60 posto vrijednosti, odražavajući krizu povjerenja među ulagačima. Oni su zabrinuti da bi se sav riskantni dug u bilanci Citigroupa mogao pretvoriti u gubitke, kako se pogoršava stanja u gospodarstvu a tržišta postaju sve trusnija, te da bi se od tog gubitka bilo gotovo nemoguće oporaviti.
No američka vlada ne namjerava dopustiti urušavanje Citigroupa, izvijestile su američke TV mreže, pozivajući se na izjave dužnosnika administracije. Citigroup je velika globalna financijska grupacija, čije bi urušavanje poharalo već ionako krhke financijske i ekonomske uvjete u svijetu. Tvrtka ima poslove diljem svijeta, u više od 100 zemalja.
Analitičari smatraju Citigroup najranjivijom među velikim američkim bankama, posebno nakon što nije uspjela preuzeti banku Wachovia Corp., s čijom bi domaćom štednjom znatno ojačala svoju bilancu.
Citigroup će od Ministarstva financija dobiti garancije u vrijednosti od 306 milijardi dolara, a također će primiti injekciju kapitala od 20 milijardi dolara, povrh 25 milijardi koje je primila prošloga mjeseca iz Vladina programa sanacije financijskog sektora, poznatog kao Program spašavanja problematične imovine - TARP.
U zamjenu za gotovinu i jamstva, Vlada će preuzeti 27 milijardi u povlaštanim dionicama Citigroupa, s dividendom od osam posto, izvijestili su američki poslovni mediji.
Ministarstvo financija, Federalne rezerve (središnja banka) i Savezna depozitarna agencija FDIC, u zajedničkom su priopćenju istaknuli kako je potez usmjeren jačanju stabilnosti financijskih tržišta i pomoći u obnovi gospodarskog rasta.
Odluka je donesena nakon što je urušavanje dionice Citigroup, sa sjedištem u New Yorku, izazvalo zabrinutost da će ulagači povući svoj novac i destabilizirati tvrtku, koja ima dva bilijuna dolara imovine i operacija u više od 100 zemalja svijeta.
"To je stvarno bilo nešto što se moralo učiniti. Da su dopustili da propadne Citigroup, to bi bilo katastrofalno", izjavio je za agenciju Bloomberg, Nader Naeimi iz Sydneya, strateg u AMP Capital Investors, koji upravlja s 85 milijardi dolara imovine.
Dionica Citigroup pala ja za 83 posto ove godine, a prošloga je tjedna došla na razinu ispod pet dolara, prvi puta od 1995.
(hina/metro-portal)
Novi komentar