objavljeno prije 16 godina i 5 mjeseci
RUKOMET

S četiri boda u drugom krugu!

Hrvatski rukometaši pobijedili Sloveniju i u drugoj će fazi igrati protiv Danske, Norveške i Crne Gore

Ivano Balić je ponovno bio najbolji strijelac sa sedam golova, a na kraju je sjajnu utakmicu začinio asistencijom ‘bez gledanja’ (Reuters)

rukomet

,

Ivano Balić

,

europsko prvenstvo

Hrvatska rukometna reprezentacija će na Europskom prvenstvu u Norveškoj u drugi krug prenijeti četiri boda. U posljednjoj utakmici u A skupini Červarovi izabranici nadvisili su Sloveniju 29-24 u tvrdoj utakmici u kojoj su ‘pakleni’ u završnici slomili suparnike, a prevaga je otišla na stranu Hrvatske u trenucima kada je Mirko Alilović probranio.
Prvi stručnjak reprezentacije je iskoristio u zadnjoj utakmici prvog kruga mogućnost prijave 16. igrača. Odlučio se za Davora Dominikovića, ali on u ovoj utakmici nije nastupio. Probleme s bolom u leđima imao je Blaženko Lacković, no najbolji lijevi vanjski se, ipak, našao u sastavu.

Minimalno na poluvremenu

Nekoliko puta je Hrvatska imala u prvoj dionici tri pogotka prednosti, ali se na isteku tridesete minute razlika svela na gol viška. Bila je to dionica u kojoj je Balić ponovno držao sve konce igre u napadu, i kada bi u tom dijelu igre ‘zaškripilo’, najbolji svjetski igrač bi to individualno rješavao. Uzeo bi loptu u svoje ruke i slalomom se prošetao kroz slovensku obranu. Pritom su i Balić i Metličić pronalazili rupe u 6-0 slovenskoj obrani, a Vori je njihove asistencije pretvarao u pogotke.

Fizički nismo dovoljno spremni da sve utakmice na EP-u odigramo u ovakvom ritmu. Nadam se da će pobjeda protiv Danske u utorak biti dovoljna za plasman u polufinale, a onda se možda možemo i odmoriti.”

Denis Špoljarić,
hrvatski rukometaš
Izbornik Červar je utakmicu očekivano otvorio sa 3-2-1 obranom, no u prvih 30 minuta je rotirao, tražeći dobitnu kombinaciju, zonu i igrače, pa se tako u jednom trenutku na prednjem našao i Duvnjak koji je ‘zaradio’ probijanje i u sljedećem napadu je Balić pogotkom odveo na 12-9. No, uporni Slovenci, vođeni Zormanom, nisu previše griješili u napadu i njihov trud se isplatio u završnici kada su se primakli na samo pogodak razlike (16-15).

U nastavku se Hrvatska opet dokopala tri pogotka prednosti, ali je onda uslijedilo devet minuta ‘crnog razdoblja’, kada su Slovenci došli na krilima vratara Škofa (Vori, Lacković...) do vodstva (21-22).

Odlično sam ušao u utakmicu, ali onda je ‘mašina malo crkla’. Dobro je da su suigrači malo povukli, onda je Mirko obranio nekoliko lopti i eto pobjede. Idemo dalje s četiri boda, kad nam već ne daju prenijeti svih šest.”

Ivano Balić,

Drago Vuković prekinuo je post, a onda je, nakon niza obostranih pogrešaka, Hrvatska zaigrala odličnu 6-0 obranu. Pritom je Mirko Alilović ušao u seriju obrana, u potpunosti je razbio slovenski ritam i unio im nesigurnost u napad (posebice je bila važna obrana ‘zicera’ Kavtičniku kod 23-22), pri čemu su ‘pakleni’ s nekoliko lakih pogodaka iz kontre (Kaleb) stigli do kapitalne prednosti koju više nisu ispuštali iz ruku. U završnici je bilo vremena i prostora za atraktivne poteze. Pogotovo će se pamtiti dodavanje Balića iza leđa i bez gledanja i Sulićev pogodak lijevom rukom.