Hrelja poziva na rušenje kriznog nameta
Hrvatska stranka umirovljenika tražila je danas od stranačkog članstva te svih umirovljenika i građana da podnesu ustavne tužbe protiv kontroverznog zakona
Pozivajući se na navode iz Ustavnoga suda da će pravo na obeštećenje, usvoji li Sud njihove tužbe i 'sruši' krizni porez', imati samo građani koji su podnijeli ustavne tužbe, Hrelja je pozvao građane da prihvate tu "preporuku" i podnesu tužbe.
Poteze protiv kriznog poreza HSU će povući i time što poziva članstvo, umirovljenike i sve ostale građane da na skorašnjim sindikalnim prosvjedima dignu glas protiv po njih štetnih zakona te pozovu na odgovornost one koji su ih donijeli.
"HSU poziva sve oštećene građane da odu na prosvjede radničkih sindikata i udruga te razvojem kulture prosvjeda doprinesu drugačijoj demokraciji te pozivanju na odgovornost onih koji donose štetne zakone", naglasio je Hrelja.
Najavio je da će osobno, kao građanin, 12. rujna nazočiti prosvjedu u rodnoj Puli.
Hrelja je najavio da će HSU tijekom jesenskog saborskog zasjedanja u proceduru uputiti tri varijante zakonskog prijedloga koji regulira mirovine saborskih zastupnika i članova Vlade.
Po prvoj varijanti, ti bi dužnosnici primali mirovinu u skladu s doprinosima tijekom radnoga tijeka, po drugoj bi imali fiksnu mirovinu koja bi se odnosila samo na godine provedene u Saboru, dok bi po trećoj varijanti primali po tisuću kuna dodatka na mirovinu i to najviše u tri saborska mandata.
Upitan kako komentira istraživanja po kojima je popularnost njegove stranke porasla nakon napuštanja vladajuće koalicije, Hrelja je odgovorio da su građani "solidno honorirali" taj potez HSU-a koji je već dva mjeseca zaredom četvrta stranka po popularnosti, ali da treba puno i odgovorno raditi kako bi se taj rejting i zadržao.
"Tamo gdje smo bili nije bilo bajno, pojeli smo mnogo kiselih jabuka, ali ni u oporbi na nas ne gledaju blagonaklono zbog nove preraspodjele glasova", rekao je.
Ponovio je da HSU priželjkuje i zagovara prijevremene izbore, ali da ključ toga drže u HSS-u i HSLS-u, te da od njegove stranke "ne treba očekivati revoluciju".
Zamoljen za komentar dogovora o udruživanju oporbenih SDP-a, HNS-a i IDS-a rekao je: "Kada nas netko bude pozvao na razgovore, mi ćemo se odazvati".
Izvor: Hina
Novi komentar