« Biznis
objavljeno prije 8 godina i 3 mjeseca
OPEC

Porasle cijene nafte

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna znatno porasle, zahvaljujući dogovoru članica OPEC-a o smanjenju proizvodnje, no pitanje je mogu li dodatno porasti

Cijene nafte polako rastu
Cijene nafte polako rastu (Wikipedia)
Više o

OPEC

,

cijena nafte

Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla oko 4 posto, na 49,06 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 8 posto, na 48,24 dolara.

Uspon cijena nafte zahvaljuje se dogovoru članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) o smanjenju proizvodnje kako bi poduprle cijene, koje su već dugo pod pritiskom zbog prevelike ponude.

Nakon trodnevnih pregovora u Alžiru, u srijedu su članice OPEC-a pristale smanjiti proizvodnju sirove nafte za 700.000 barela na dan, na 32,5 do 33 milijuna barela, što je otprilike količina koju je taj naftni kartel crpio u ožujku.

To je prvi takav sporazum OPEC-a od 2008. godine. Detalji, uključujući kvote za svaku pojedinu zemlju i podatke o provedbi sporazuma, bit će utanačeni na službenom sastanku OPEC-a u Beču 30. studenoga.

'OPEC nas je iznenadio u Alžiru i ne možemo isključiti mogućnost novog iznenađenja. Unatoč tome, i dalje smatramo da kolektivno smanjenje proizvodnje neće značajnije utjecati na ukupnu razinu ponude', poručili su analitičari BMI Researcha.

Procjenjuje se da je globalna ponuda za 1,0 do 1,5 milijuna barela dnevno veća od potražnje.

Prema procjenama Reutersa, u rujnu je proizvodnja OPEC-a porasla na 33,60 milijuna barela dnevno, s 33,53 milijuna u kolovozu.

Proizvodnja Rusije, koja nije članica OPEC-a, također je dosegnula rekordne razine, no Moskva je poručila da će pronaći načina za zamrzavanje proizvodnje ako postigne takav dogovor s OPEC-om.

Sjedinjene Države, koje također nisu članice OPEC-a, poručile su, pak, da ne vjeruju previše u OPEC-ov plan jer bi svaki rast cijena nafte, potaknut smanjenjem proizvodnje, mogao dovesti do veće proizvodnje u SAD-u i tako praktično poništiti utjecaj dogovora.

Na to ukazuju i podaci tvrtke Baker Hughes da je prošloga tjedna broj naftnih bušotinskih postrojenja u SAD-u povećan već 13. tjedan od posljednjih 14. To je najduže razdoblje povećanja broja postrojenja od 2011. godine.

Prošloga je tjedna broj tih postrojenja povećan za sedam, na 425, što je njihov najveći broj od veljače.

U cijelom proteklom kvartalu broj postrojenja povećan je za 95, najviše od prvog tromjesečja 2014. godine, što pokazuje da se američkim kompanijama isplati proizvodnja s cijenama nafte na ovoj razini.

U rujnu je cijena barela na londonskom tržištu porasla za 4, a na američkim tržištima za 8 posto, što je drugi mjesec zaredom kako cijene nafte rastu.

'Da, to je drugi mjesec zaredom kako cijene rastu, no pitanje je mogu li dodatno ojačati s ovih razina', kaže David Thompson, potpredsjednik tvrtke Powerhouse.

Stoga se i dalje očekuje nestabilnost cijena nafte, koje su zbog velike proizvodnje, a slabosti potražnje, od sredine 2014. godine potonule s više od 100 na manje od 30 dolara u veljači ove godine, najniže u posljednjih gotovo 13 godina.

U međuvremenu, cijene su se uspjele ponešto oporaviti, pa se već mjesecima kreću u rasponu između 40 i 50 dolara po barelu.

03.10.2016. 12:31:00
Novi komentar
nužno
nužno