Pokrenut prvi fond u Hrvatskoj koji će investirati u tržište roba
Ulaganje u tržišta roba u vremenima povećanih globalnih nestabilnosti idealna je prilika za nadopunu postojećih investicija, odnosno svakog dugoročnog portfelja fondova
InterCapital Asset Management (ICAM), vodeće neovisno društvo za upravljanje imovinom u Hrvatskoj, pokrenulo je investicijski fond InterCapital Commodity Strategy koji po prvi put na domaćem tržištu nudi mogućnost ulaganja u diverzificiranu košaricu ključnih roba.
Ulaganje u tržišta roba (eng. commodity) u vremenima povećanih globalnih nestabilnosti idealna je prilika za nadopunu postojećih investicija, odnosno svakog dugoročnog portfelja fondova. U nadolazećem razdoblju koje će obilježiti više kamatne stope i nešto viša inflacija od one na koju smo se naviknuli u prethodnim godinama, investiranje u commodity ima veliki potencijal ostvarenja pozitivnih prinosa u dugom roku.
Tako fond InterCapital Commodity Strategy pruža potencijalnu zaštitu od inflacije zbog visoke koreliranosti s indeksom potrošačkih cijena. Također, karakteriziraju ga drugačiji rizik i volatilnost u usporedbi s klasičnim oblicima investiranja poput obveznica i dionica. Investicije fonda će biti u brojne, međusobno nepovezane vrste roba poput nafte, plina te plemenitih i industrijskih metala. Upravo je takva, kvalitetna diverzifikacija ključna za dugoročno dobru izvedbu portfelja.
„Ulagački portfelj koji uključuje tržište roba te infrastrukturne kompanije je nešto što će predvoditi rast u nadolazećim godinama. Iako možda tako izgleda, tržištu roba nije se lako izložiti te ono ima neke svoje specifične zakonitosti. Dodatno, ne radi se samo o segmentu tzv. hard commodityja kao što su nafta, plin te metali poput zlata i bakra, već je tu i tzv. soft commodity poput pšenice, kukuruza, soje, kave i slično", istaknuo je Ivan Kurtović, predsjednik Uprave InterCapital Asset Managementa.
Mnogi globalni trendovi upućuju na tzv. super ciklus na tržištu roba, odnosno održivo razdoblje ekspanzije podržane snažnim rastom potražnje za pojedinim potrošačkim i industrijskim proizvodima. Oni, između ostalog, uključuju rast svjetske populacije, deglobalizaciju potaknutu pandemijom i energetskom krizom, a tu je i rastuće subvencioniranje održivosti i ESG politike koje dovodi do podinvestiranja u klasične izvore energije.
„Iza nas je period podinvestiranja u energiju koji nas je doveo do neravnoteže ponude i potražnje na tržištu roba. Kako bi umanjili neizvjesnost robne opskrbe potrebno je investirati što će u dugom roku dovesti do rasta cijena roba. Dodatni argument za izlaganje tržištu roba je zelena tranzicija koja će biti snažan faktor na strani potražnje", pojasnio je Niko Maričić, upravitelj Fonda.
Novi komentar