« Hrvatska
objavljeno prije 14 godina i 5 mjeseci
STJEPAN MESIĆ:

Paralelan sustav vlasti onemogućavao je Bajića u radu

Na iskorijenjivanju korupcije moraju raditi sve institucije, ali to je uzaludno ako ostanu zakoni koji ju omogućavaju, napomenuo je Mesić

(Neja Markičević/Cropix )
Više o

Ivo Sanader

,

Stjepan Mesić

,

korupcija

,

Crkva

,

Mladen Bajić

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić prozvao je danas HDZ da je nakon dolaska na vlast 2003. uspostavio paralelan sustav vlasti i dvostrukog zapovijedanja što su razlozi, smatra, da je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić tek sada počeo raščišćavati korupcijske afere.

Gostujući posljednji put u emisiji "S predsjednikom uz kavu" na Hrvatskome radiju, Mesić je, upitan što se u Hrvatskoj promijenilo u deset godina koliko je bio na mjestu predsjednika, ustvrdio kako se "tek sada mijenja".

"Naime, nakon što je HDZ ponovno došao na vlast (2003.) vratila su se i ista pravila dvostrukog zapovijedanja. Na jednoj su strani bile institucije koje funkcioniraju po pravilima, a na drugoj strani zapovijedanje i vođenje poslova od ljudi koji su na funkciji, ali te poslove vode izvan pravila", kazao je Mesić koji u paralelnim linijama zapovijedanja vidi i razlog zašto je Bajić tek sada počeo raščišćavati korupcijske afere.

"Do odlaska Ive Sanadera postojala je paralelna linija zapovijedanja", kazao je Mesić. Na pitanje znači li to da je Sanader bio "generator korupcije" odgovorio je kako je "očito da je na neki način (Sanader) morao biti informiran što se događa u izvršnoj vlasti".

O sadašnjoj premijerki Jadranki Kosor, koja je u Sanaderovo vrijeme bila potpredsjednica Vlade, Mesić kaže kako ona upravo zbog "dvojnog sustava zapovijedanja" nije mogla biti upućena u razmjere korupcije jer mu je, kako je kazao, u razgovoru rekla da nije znala ono što se događalo izvan Vlade.

Mesić je ponovio kako na iskorijenjivanju korupcije moraju raditi sve institucije, te je napomenuo da je taj rad "uzaludan ako ostanu ovi današnji zakoni koji omogućavaju da situacija čini lopova".

Upitan što ostavlja neriješeno svome nasljedniku odgovorio je kako, uz promjenu zakonske regulative vezano uz korupciju, treba revidirati ugovor s Vatikanom, te poduzeti daljnje korake prema europeizaciji zemlje.

Mesić je ponovno ustvrdio kako Katolička crkva u Hrvatskoj ima prevelik utjecaj u Hrvatskoj što se, kaže, moglo vidjeti na prošlim izborima gdje se na "brutalan način umiješala", a to se pitanje, smatra, može riješiti na način da se svatko bavi svojom misijom.

"Mogu se svećenici baviti politikom, ali kao građani, a ne kroz crkvu, ali očito to neki ne razumiju", ustvrdio je.

Mesić je kazao kako ne zna jesu li dionice Ine iskorištene kao jamstvo za preuzimanje Podravke, rekavši kako o tome nema nikakvo saznanje niti iz jednog izvora, već je, kaže, iz novina doznao da o tome postoje sumnje.Podržava inicijativu za micanje ministara iz nadzornih odbora tvrtki u državnom vlasništvu u kojima bi, naglašava, nakon promjene regulative morali sjediti stručnjaci koji bi za moguće nepravilnosti "snosili konkretne sankcije".

Novinara su zanimali i tajni računi u inozemstvu na kojima je završio novac prikupljan za obranu zemlje u Domovinskome ratu, o čemu je Mesić već ranije govorio i ustvrdio da je samo u švicarskim bankama za sada otkriveno nelegalno pohranjenih 8,5 milijuna eura.

Predsjednik je danas kazao da je teško utvrditi o kolikoj svoti je riječ, te dodao da se radi o novcu hrvatske dijaspore, državnog proračuna i novcu od prodaje stanova u Hrvatskoj. Novci su, kaže, završavali na računima i na Malti, Cipru, Grčkoj, Mađarskoj, Lihtenštajnu, Austriji, pa i Kajmanskim Otocima.

"Iza toga je stajala ondašnja vlast povezana s grupama koje su oružje nabavljale netransparentno", dodao je te upozorio kako je samo mali dio oružja nabavljen tim novcem, dok je većina naoružanja zaplijenjena napadima na vojarne JNA. (hina/metro-portal)

08.02.2010. 18:56:47
Novi komentar
nužno
nužno