NATO još razmišlja o intervenciji u Libiji, SAD zagovara zračne udare
Sjedinjene Države zatražile su od UN-a da odobri zonu zabrane leta u Libiji i zračne udare na tenkove i teško topništvo
Za intervenciju u Libiji još uvijek nije prekasno, rekao je glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen koji smatra da puno toga ovisi o UN-u, prenosi Hina.
"Vrijeme je ključno, vrijeme ističe, no ne mislim da je kasno", rekao je Rasmussen na konferenciji za novinare. "Puno toga će ovisiti o odluci Vijeća sigurnosti UN-a", dodao je.
"Ne mogu zamisliti da međunarodna zajednica i UN mirno stoje dok libijski režim nastavlja napadati civile", istaknuo je Rasmussen. Glavni tajnik je ranije rekao da NATO nije želio intervenirati u Libiji, ali da se priprema za sve mogućnosti.
Ponovio je uvjete NATO-a za intervenciju - postojanje "jasne potrebe" za djelovanje Saveza, regionalna potreba i čvrsta zakonska osnova, odnosno UN-ov mandat, rekao je Rasmussen.
SAD zagovara zračne udare i zonu zabrane leta u Libiji
Sjedinjene Države su, učinivši oštar zaokret u tonu, zatražile od UN-a da odobri ne samo zonu zabrane leta u Libiji nego i zračne udare na libijske tenkove i teško topništvo, rekli su dužnosnici SAD-a u četvrtak.
SAD je zauzeo oštrije stajalište u korist vojne akcije nakon iscrpne interne rasprave u okviru Obamine administracije i u trenutku u kojem libijska oporba traži da joj se odmah pruži pomoć kako bi spriječila da pobunjenički glavni grad Bengazi padne u ruke snaga lojalnih libijskom čelniku Moameru Gadafiju.
Sjedinjene Države su zaključile da treba provesti zonu zabrane leta ali i druge mjere koje uvelike nadilaze zonu, uključujući zračne udare na libijske tenkove i teško topništvo, rekli su dužnosnici SAD-a.
SAD traži i UN-ovo odobrenje za druge mjere koje se razmatraju, uključujući prebacivanje zamrznute Gadafijeve imovine libijskim pobunjenicima za kupovinu oružja i pooštrovanje embarga na izvoz oružja u Libiju.
Državni podtajnik William Burns rekao je da Sjedinjene Države podržavaju sve međunarodne mjere za rješavanje libijske krize osim izravne kopnene intervencije, odnosno slanja vojnika na libijski teritorij. On je rekao da je Washington zabrinut da bi se Gadafi mogao "vratiti terorizmu i nasilnom ekstremizmu" i izazvati dodatnu nestabilnost na Bliskom istoku.
U bilo kojem prihvaćenom vojnom planu aktivno moraju sudjelovati članice Arapske lige. "One moraju učiniti više od same podrške", rekao je jedan visoki dužnosnik SAD-a.
Novi komentar