« Biznis
objavljeno prije 3 godine i 9 mjeseci
BURZE

Nada u poticaje drži burze

Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle, unatoč daljnjem širenju koronavirusa u svijetu, jer se ulagači nadaju cjepivu protiv tog virusa i novim poticajnim gospodarskim mjerama

Ništa se ne zna...
Ništa se ne zna... (Arhiva)
Više o

burze

,

Dow Jones

,

FTSE

,

Nikkei

Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 2,3 posto, na 26.671 bod, a S&P 500 1,2 posto, na 3.224 boda. Nasdaq indeks pao je, pak, 1,1 posto, na 10.503 boda. Pad Nasdaq indeksa, nakon što je nedavno dosegnuo rekordne razine, posljedica je korekcije cijena dionica tehnoloških divova, kao što su Amazon.com, Apple, Microsoft i Netflix, koje su donedavno neprestano rasle. „To je dobar pokazatelj da se novac prelijeva iz prekupljenog Nasdaq indeksa u druge sektore koji bi trebali ojačati kada gospodarstvo čvršće stane na svoje noge", kaže Andrew Smith, strateg u tvrtki Delos Capital Advisors.

No, posljednji makroekonomski pokazatelji nisu dali jasne signale da se gospodarstva brzo oporavljaju od koronakrize.

Prošloga je tjedna objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u drugom tromjesečju porastao 3,2 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je veći rast u odnosu na 2,5 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa. To predstavlja i snažan zaokret u odnosu na rekordni 6,8-postotni pad u prvom kvartalu, kada je kinesko gospodarstvo bilo pod pritiskom koronakrize.

Ipak, nisu još svi gospodarski sektori u Kini u zamahu. Podaci su pokazali i da se industrijska proizvodnja oporavlja, ali i da je pao promet u trgovini na malo, što ukazuje na slabost domaće potražnje. U SAD-u je, pak, promet u trgovini na malo u SAD-u u lipnju skočio više nego što se očekivalo, no daljnji rast broja novozaraženih koronavirusom u nizu saveznih država ne podržava teze o brzom oporavku gospodarstva.

Tim više što i dalje 32 milijuna Amerikanaca prima pomoć za nezaposlene, a neke savezne države, kao što je Kalifornija, usporile su planove o ponovnom pokretanju gospodarske aktivnosti. „Gospodarski podaci pokazuju da je i dalje prisutno puno izazova. Bilo bi dobro da se Kongres složi i što prije prihvati nove fiskalne poticajne mjere", kaže Willie Delwiche, strateg u tvrtki Baird.

Američki Kongres o tome će raspravljati idućega tjedna, s obzirom da neke od sadašnjih poticajnih mjera ističu krajem mjeseca, a ulagači se, dakako, nadaju novim fiskalnim poticajima. Podršku tržištima pruža i nada ulagača da će uskoro biti razvijeno cjepivo protiv koronavirusa. Prošloga je tjedna američka farmaceutska kompanija Moderna priopćila da krajem mjeseca započinje sa završnim kliničkim ispitivanjima za cjepivo protiv covida-19. „Vijest iz Moderne podsjetila je ulagače da pandemija neće trajati vječno i da se vidi svjetlo na kraju tunela. Zahvaljujući tome, snažno su porasle cijene dionica u sektorima koji su najosjetljiviji na gospodarska kretanja", kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Inverness Counsel.

Među najvećim je dobitnicima prošloga tjedna bio bankarski sektor, što se zahvaljuje nešto boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima nekoliko banaka. Sezona objava financijskih izvješća za drugo tromjesečje idućega će tjedna dobiti na zamahu i vjerojatno najviše utjecati na tržišna kretanja. Zbog koronakrize očekuje se oštar pad prihoda i zarada većine kompanija, no ulagači se nadaju informacijama iz kompanija o mogućnostima oporavka.

„Pitanje je kakva će biti 2021. godina i što će se moći doznati iz komentara u poslovnim izvješćima, s obzirom da je malo kompanija dosad objavilo smjernice, pa je teško procijeniti što se može očekivati", kaže Tom Hainlin, strateg u U.S. Bank Wealth Management.

Nakon prošlotjednog rasta, S&P 500 indeks udaljen je od svoje rekordne razine, dosegnute krajem veljače, samo oko 5 posto jer je, nakon oštrog pada u ožujku zbog koronakrize, posljednjih mjeseci snažno porastao zahvaljujući golemim monetarnim i fiskalnim poticajima američkih vlasti. I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 3,2 posto, na 6.290 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 2,3 posto, na 12.919 bodova, a pariški CAC 2,8 posto, na 5.069 bodova. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 1,8 posto, na 22.696 bodova.

19.07.2020. 08:01:00
Novi komentar
nužno
nužno