Muškarci i žene drugačije reagiraju na opasnost
Žene analiziraju podražaje u širem socijalnom kontekstu, dok muškarci reagiraju na osnovi percepcije
Znanstvenici su u najnovijoj studiji proučavajući mozak otkrili da muškarci i žene na drugačiji način reagiraju na pozitivne i negativne podražaje.
Dr. Andrzej Urbanik, voditelj radiologije u Sveučilišnoj bolnici u poljskom Krakowu, sa svojim je kolegama ispitao 40 dobrovoljaca, 21 muškarca i 19 žena u dobi od 18 do 36 godina. Istraživanjem se otkrilo da muškarci više pažnje posvećuju senzornim aspektima emocionalnih podražaja, dok žene više pažnje posvećuju osjećajima izazvanima emocionalnim podražajima.
U studiji koja je predstavljena na godišnjem sastanku Radiološkog društva Sjeverne Amerike (RSNA), ispitanici su podvrgnuti funkcionalnoj magnetskoj rezonanci dok su gledali slike raznih objekata koji trebaju pobuditi određena emocionalna stanja. U prvom slijedu gledali su negativne, a u drugom pozitivne slike.
Gledajući negativne slike, žene su pokazale jaču aktivaciju u lijevom talamusu koji prenosi senzorne informacije od i prema cerebralnom korteksu, uključujući bol i ugodu. Muškarci su pak više aktivacije pokazali u lijevoj insuli koja generira subjektivne osjećaje koji mogu proizvesti djelovanje.
''Negativne slike su kod muškaraca izazvale pojačanje autonomnog sustava, što može značiti da će vjerojatnije nešto poduzeti u slučaju opasnosti nego žene'', kaže dr. Urbanik.
Dok su gledale pozitivne slike, žene su pokazale jaču aktivaciju u području mozga koje je povezano s pamćenjem i slušanjem, a muškarci su više skloni vizualnom procesuiranju.
Dr. Urbanik vjeruje da ove razlike utječu na to da žene analiziraju pozitivne podražaje u širem socijalnom kontekstu i povezuju pozitivne slike s određenim sjećanjem. S druge strane, muškarci reagiraju više na perceptivnoj bazi.
''Muškarčevi vizualni i motivacijski sustavi proždiru pozitivne slike'', objašnjava dr. Urbanik.
Novi komentar