« Biznis
objavljeno prije 16 godina i 7 mjeseci

Menadžerima zatvorske kazne za propuste

Bečki kazneni sud u petak je za svu devetoricu optuženih dosudio kazne zatvora.

Jedan od menadžera, Wolfgang Floettl
Jedan od menadžera, Wolfgang Floettl (Heinz Peter-Bader/REUTERS)
Više o

bankarska kriza

,

menadžeri

,

Helmut Elsner

,

BAWAG

Tim presudama označen je kraj najvećeg bankarskog skandala u Austriji, koji je četvrtu po veličini banku u toj zemlji zamalo gurnuo u stečaj.

Bečki sud je, naime, ustvrdio da su osmorica bivših izvršnih direktora u BAWAG-u i jedan ulagač odgovorni za stvaranje i prikrivanje gubitaka proizašlih iz rizičnih ulaganja koja su poduzimana u razdoblju od 1995. do 2000 godine.

Helmutu Elsneru, nekadašnjem čelniku te banke, dosuđena je kazna zatvora u trajanju 9,5 godina, blizu gotovo maksimalne za to predviđene kazne od 10 godina, budući da je sutkinja Claudia Bandion-Ortner njega identificirala kao "očitog inicijatora, pokretačke snage" koja stoji u pozadini skandala.

Elsner je proglašen krivim zbog iznevjerenog povjerenja i ozbiljnih malverzacija budući da je naložio "agresivna i visokorizična" ulaganja na Karibima, koja su rezultirala gubitcima od 1,7 milijardi eura.

Skandal se proširio i izvan financijskog sektora budući da su gubitci u BAWAG-u snažno pogodili jednog od njezinih nekadašnjih vlasnika, Austrijsko udruženje sindikata.

Problemi austrijske banke počeli su izlaziti na vidjelo 2005. kada je ustanovljeno da je BAWAG odobrio veliki kredit američkom trgovcu na terminskom tržištu roba Refco nešto prije nego što je ta brokerska kuća podnijela zahtjev za proglašenjem stečaja.

Tijekom istrage ustanovljeno je kako BAWAG nije objavio svoje gubitke proizašle iz spekulativnih ulaganja koje je poduzeo američki ulagač Wolfgang Floettl. On je osuđen na zatvorsku kaznu od 2,5 godine budući da je sud ustanovio da je od banke primao novac iako je dobro znao da ga neće moći vratiti.

Za ostale menadžere BAWAG-a dosuđene su kazne zatvora u trajanju od 10 mjeseci do pet godina, koje će ovisiti o žalbama osuđenika na sudsku presudu. (HINA)

07.07.2008. 00:37:21
Novi komentar
nužno
nužno