Međuvlasnički ugovor, upravitelj, suvlasnici
Pitanja za pravnika Petra Petrića šaljite na adresu redakcija@metro.com.hr

Poštovani!
Moraju li suvlasnici zgrade sklopiti međuvlasnički ugovor i odrediti upravitelja odnosno predstavnika suvlasnika. Što se sve uređuje međuvlasničkim ugovorom?
Pozdrav od čitatelja iz Rijeke
Međuvlasničkim ugovorom suvlasnici određuju osobito veličinu suvlasničkih dijelova zgrade, uvjete i način upravljanja, pobliže podatke o osobi koja će upravljati zgradom, opseg poslova koje će obavljati ta osoba, odgovornost za obavljanje poslova, uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve, ime suvlasnika ovlaštenog za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njihovih ovlasti, uvjete i način korištenja zajedničkih prostorija te uređaja i zemljišta koje pripada određenoj zgradi.
Suvlasnici imaju zakonsku obvezu upravljanje povjeriti fizičkoj ili pravnoj osobi - upravitelju, koja je registrirana za obavljanje tih poslova. Upravitelj poduzima poslove koje su mu suvlasnici povjerili međuvlasničkim ugovorom.
Upravitelj može poduzimati poslove redovite uprave na temelju odluke većine suvlasnika, a poslove izvanredne uprave na zahtjev i uz suglasnost svih suvlasnika.
Poslovi redovite uprave su redovno održavanje zajedničkih dijelova i uređaja, stvaranje primjerene zajedničke pričuve za predvidive buduće troškove, uzimanje zajmova radi pokrića troškova održavanja koji nisu pokriveni pričuvom, primjereno osiguranje zgrade, određivanje i promjene kućnog reda, iznajmljivanje i davanje u zakup i otkazivanje zajedničkih prostorija.
Poslovi izvanredne uprave su npr. ugradnja uređaja koje zgrada nije imala, dogradnja, nadogradnja, promjena namjene, pravo građenja, otuđenje. Međuvlasničkim ugovorom se određuju i dužnosti predstavnika suvlasnika.
Predstavnik suvlasnika ovlašten je sklopiti ugovor s upraviteljem o upravljanju zgradom, sklopiti ugovor o korištenju, upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja koji suvlasnici koriste zajedno sa suvlasnicima zgrade, sklopiti ugovor s nadstojnikom, zastupati suvlasnike prema upravitelju i trećim osobama u poslovima vezanim za zajedničke dijelove i uređaje zgrade, a koji nisu povjereni upravitelju, voditi brigu o provođenju kućnog reda, načinu korištenja zajedničkih prostorija i zemljišta koje služi zgradi i organizirati naplatu zajedničkih troškova.
Predstavnik suvlasnika ne može donositi odluke umjesto suvlasnika, niti raspolagati sredstvima pričuve prema vlastitoj prosudbi. Za svoj rad predstavnik odgovara suvlasnicima, a dužan im je nadoknaditi i štetu, ako je kriv za njezin nastanak.
Novi komentar