Komercijalizacija inovacija iz EU fondova
Predaja projektnih prijava počinje 20. svibnja 2022. godine, a pojedinačne potpore za inovacije su od 760.000 do 5.320.000 kuna
Početkom travnja objavljen je dugoočekivani natječaj „Komercijalizacija inovacija". Na raspolaganju je 380 milijuna kuna u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026.
Prihvatljivi prijavitelji
Mikro, mala i srednja poduzeća sa zrelim inovacijskim projektima (TRL 7 - demonstracija tehnologije u relevantnom okruženju ili TRL 8 - uspostavljen i kvalificiran tehnološki sustav).
Prijavitelj mora biti registriran za obavljanje gospodarske djelatnosti najmanje u godini koja prethodi godini predaje projektnog prijedloga te mora imati najmanje jednog zaposlenog na puno radno vrijeme (temeljem sati rada,) također u godini koja prethodi godini u kojoj je podnesen projektni prijedlog. Prijavitelj u trenutku podnošenja projektnog prijedloga mora biti registriran za prihvatljive djelatnosti u kojima se provode projektne aktivnosti. EBITDA pokazatelj u prethodnoj godini mora biti pozitivan, a poslovni prihodi moraju iznositi minimalno 30% ukupne vrijednosti projekta.
Iznos, vrste i intezitet potpore
Najniža vrijednost bespovratne potpore koja se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 760.000,00 HRK. Najviša vrijednost potpore koja se može dodijeliti pojedinom projektu iznosi 5.320.000,00 HRK.
Intenzitet potpore je sljedeći:
a.) regionalne potpore: Panonska i Sjeverna Hrvatska - 70% za mikro i mala poduzeća / 60% za srednja poduzeća), Jadranska Hrvatska - 60% za mikro i mala poduzeća / 50% za srednja poduzeća, Grad Zagreb - 55% za mikro i mala poduzeća / 45% za srednja poduzeća
b.) potpore MSP-ovima za sudjelovanje na sajmovima - maksimalno 50% prihvatljivih troškova
c.) potpore za inovacije za MSP-ove - maksimalno 50% prihvatljivih troškova
d.) potpore za inovacije procesa i organiziranje poslovanja - maksimalno 50% prihvatljivih troškova
e.) potpore male vrijednosti - maksimalno 75% prihvatljivih troškova
Prihvatljivi troškovi
a.) Regionalne potpore - troškovi ulaganja u materijalnu imovinu koja se koristi isključivo za aktivnosti projekta (npr. nabava novih strojeva, opreme, alata, mjernih uređaja i sl. neophodnih za aktivnosti projekta); troškovi ulaganja u nematerijalnu imovinu koja se koristi isključivo za aktivnosti projekta (npr. patenti, licence, znanje i iskustvo ili druga vrsta intelektualnog vlasništva)
b.) Potpore MSP-ovima za sudjelovanje na sajmovima - troškovi nastali za najam, uređivanje i vođenje štanda pri sudjelovanju poduzetnika na određenom sajmu ili izložbi povezano s projektom
c.) Potpore za inovacije za MSP-ove - troškovi dobivanja, potvrđivanja i obrane patenata i ostale nematerijalne imovine; troškovi upućivanja visokokvalificiranog osoblja iz organizacije za istraživanje i širenje znanja ili velikog poduzetnika na novootvoreno radno mjesto kod poduzetnika, troškovi savjetodavnih i pomoćnih usluga za inovacij
d.) Potpore za inovacije procesa i organiziranje poslovanja - troškovi osoblja zaposlenog kod Prijavitelja koje će raditi na provedbi projekta, troškovi instrumenata, opreme, zgrada i zemljišta, u opsegu i u razdoblju u kojem se upotrebljavaju za projekt, troškovi ugovornih istraživanja, znanja i patenata kupljenih ili licenciranih od vanjskih izvora po tržišnim uvjetima, dodatni režijski troškovi i ostali troškovi poslovanja (po fiksnoj stopi do visine od 15% prihvatljivih izravnih troškova osoblja)
e.) Potpore male vrijednosti - trošak revizije projekta (za projekte čiji ukupno prihvatljivi troškovi projekta premašuju 1.500.000,00 kuna), trošak usluge pripreme natječajne dokumentacije, upravljanje projektom od strane vanjskih pružatelja usluge
Pravovremeno započnite s pripremom projekta
Mnogi poduzetnici objavu ovog natječaja čekaju „u niskom startu" (s već isplaniranim ulaganjima). Natječaj se vodi kao otvoreni postupak u modalitetu trajnog Poziva na dostavu projektnih prijedloga (kolokvijalno tzv. „najbrži prst"), s krajnjim rokom dostave projektnih prijedloga do 30. lipnja 2023. godine ili do iskorištenja raspoloživih sredstava. Prijavitelji će projektne prijedloge moći unositi u sustav eNPOO od 20. travnja 2022. godine, a samo podnošenje projektnog prijedloga dozvoljeno je najranije od 20. svibnja 2022. godine u 11:00 sati.
Više o ovom natječaju možete pronaći ovdje.
Više informacija o ostalim natječajima možete pronaći ovdje ili nas možete kontaktirati na brojeve telefona 01 5806 307 i 01 5806 308.
Novi komentar