Koliko ima vode na Zemlji
Oko 72 posto površine Zemlje je pokriveno vodom, a 97 posto te vode otpada na slanu morsku varijantu koja nije pogodna za piće
Kad bi Zemlja bila veličine košarkaške lopte, sva voda koje se nalazi na njoj stala bi u jednu lopticu za stolni tenis. Preciznijim jezikom, vode na Zemlji ima oko 1,3 milijardi kubičnih kilometara, uvjeravaju američki geološki stručnjaci iz USGS-a (United States Geological Survey) koji su proveli istraživanje na tu temu.
Oko 72 posto površine Zemlje je pokriveno vodom, a 97 posto te vode otpada na slanu morsku varijantu koja nije pogodna za piće. Drugim riječima, na Zemlji baš i nema mnogo vode, uvjerava David Gallo, oceanograf iz WHOI-ja (Woods Hole Oceanographic Institution) iz Massachusettsa, a citira ga portal LLM.
Oceani i mora čine vodeni sloj koji se prostire oko 24.000 kilometara duž Zemlje, a prosječne je dubine 3,2 kilometra: kad biste svu vodu svijeta ulili u Sjedinjene Američke Države (pod pretpostavkom da imaju oblik posude), dobili biste jezero duboko oko 145 kilometara. To se čini kao velika količina vode, ali u izgled vara.
Da je Zemlja jabuka, kaže Gallo, sloj vode bio bi tanji od jabučne kože. A slatke i pitke vode je još manje. Da bi ljudi uspjeli preživjeti, potrebno je da pitku vodu rasporede na prava mjesta u pravo vrijeme i u pravoj količini. Evo kako je slatka voda raspoređena:
- 70 posto slatke pitke vode zarobljeno je u ledenjacima
- manje od 1 posto svjetske pitke slatke vode je dostupno izravno
- šest država (Brazil, Kanada, Rusija, Indonezija, Kina i Kolumbija) imaju oko 50 posto svjetskih rezervi pitke vode
- jedna trećina svjetske populacije živi u takozvanim „vodostresnim" zemljama koje se definiraju kao zemlje čija je potrošnja vode 20+ posto veća od onoga koliko im je trenutno dostupna u zalihama i izvorima
- više je pitke i slatke vode u zemlji nego što je ima u tekućem obliku na površini planeta (tvrde iz USGS-a)
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar