« Svijet
objavljeno prije 13 godina i 4 mjeseca
AHILOVA PETA MORNARICE?

Kineski "ubojica nosača zrakoplova" nije prijetnja SAD-u

Novi protubrodski projektil nazvan "ubojicom nosača zrakoplova", postao je simbol rastuće vojne moći Kine

Fotografija vijesti
Više o

SAD

,

Kina

,

oružje

,

projektil

,

ubojica nosača zrakoplova

No on neće prisiliti Ratnu mornaricu SAD-a da promijeni način svog djelovanja na Pacifiku, izjavio je zapovjednik američke 7. flote admiral Scott van Buskirk, prenosi Hina. Vojni analitičari su ocijenili da novi kineski projektil Dong Feng 21D može poremetiti ravnotežu snaga u Aziji, gdje borbene skupine američkih nosača aviona vladaju morima od Drugog svjetskog rata. Admiral Van Buskirk kazao je da ratna mornarica ne vidi da to oružje stvara neku nepremostivu ranjivost za američke nosače, koji su okosnica flote.

"To nije Ahilova peta naših nosača ili naše mornarice, to je jedan oružani sustav, jedna tehnologija koja postoji", rekao je Van Buskirk u intervjuu na zapovjednom mostu nosača USS George Washington, jedinom američkom nosaču stacioniranom u zapadnom Pacifiku, s matičnom lukom Yokosuka, kraj Tokija. Projektil DF 21D je jedinstven po tome što se vjeruje da može s velikom preciznošću pogoditi snažno branjenu pokretnu metu, poput nosača USS George Washington.

Taj cilj je toliko složen da je nekadašnji Sovjetski savez odustao od sličnog projekta. Projektil, čiji je domet 1500 km, probio bi obranu jer njegova brzina lansiranja ne ostavlja dovoljno vremena nosačima i drugim velikim brodovima da primjene protumjere. To bi moglo ozbiljno oslabiti sposobnost SAD-a da intervenira u mogućem sukobu oko Tajvana ili Sjeverne Koreje, i uskratilo bi američkim brodovima siguran prilaz međunarodnim vodama duž obale Kine, duge 18,000 kilometara.

Van Buskirk, čija 7. flota operira u Pacifiku i Indijskom oceanu sa 60 do 70 brodova i 40.000 mornara i marinaca pod svojim zapovjedništvom, kazao je da sposobnosti kineskog projektila još nisu dokazane, ali je priznao da izazivaju posebnu zabrinutost. "Svaka nova sposobnost je nešto što nastojimo pratiti. Ako ovo nije nešto što 'mijenja igru' bit će nešto drugo", rekao je.

Razvoj novog projektila došao je u vrijeme kada Kina postaje sve samosvjesnija oko svojih obala i u teritorijalnim sporovima sa susjedima. Prošle su godine Kina i Japan ušli u oštar diplomatski spor oko nekoliko otoka u Istočnom kineskom moru, na koje obje zemlja polažu pravo. U travnju 2010. je kroz tjesnac Miyako, kojim redovito patroliraju američki brodovi, prošla flotila od deset kineskih brodova, uključujući i moderne podmornice i razarače, što je bila najveća demonstracija pomorske moći Kine do sada. Očekuje se da će u idućih desetak godina Kina staviti u službu i svoj prvi nosač zrakoplova.

Međutim, admiral Van Buskirk je istakao da američka mornarica nema namjeru mijenjati svoje misije zbog novih prijetnji, te da će nastaviti djelovati u morima oko Japana, Koreje, Filipina i bilo gdje drugdje gdje ocijeni potrebnim.

Stručnjaci smatraju da je projektil DF 21D ključna komponenta kineske strategije uskraćivanja pristupa američkim brodovima i zrakoplovima u vode ispred njezinih obala. Ta strategija uključuje preklapajuće slojeve protuzračne obrane, mornaričke sustave kao što su podmornice, napredne sustave balističkih projektila, a sve povezano s mrežom satelita.

15.02.2011. 22:24:52
Novi komentar
nužno
nužno