« Svijet
objavljeno prije 14 godina i 11 mjeseci
BORIS TADIĆ:

KFOR mora nastaviti štititi vjerske objekte na Kosovu

Tadić smatra da su Srbi na Kosovu i dalje najugroženiji narod na tlu Europe te im je zaštita snaga KFOR-a neophodna

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Getty Images)
Više o

Srbija

,

Boris Tadić

,

Kosovo

,

NATO

,

zaštita

,

KFOR

,

vjerski objekti

Srbijanski predsjednik Boris Tadić u četvrtak je ocijenio da je takozvani plan za integraciju sjevernog Kosova prijetnja stabilnosti u cijeloj regiji te da je neophodno da KFOR nastavi štititi kosovske Srbe i srpske vjerske objekte na Kosovu.

U priopćenju iz Tadićeva ureda nakon sastanka sa zapovjednikom NATO snaga za Europu, admiralom Jamesom Stavridisom, navodi se kako Tadić smatra da su Srbi na Kosovu i dalje "najugroženiji narod na tlu Europe" te da je zato neophodno da KFOR nastavi štititi i kosovske Srbe i srpske manastire i crkve, bez obzira na odluku o smanjenju broja vojnika na Kosovu.

Tadić je, kako se navodi, s admiralom Stavridisom razgovarao o aktivnostima Srbije u programu Partnerstvo za mir i suradnji s KFOR-om u očuvanju mira i sigurnosti na Kosovu.

Snage KFOR-a na Kosovu smanjene su od 1. veljače s 14.000 na 10.000 vojnika, pri čemu neće biti ugrožena stabilnost, stoji u priopćenju KFOR-a koje su prenijeli beogradski mediji.

Srbijanski mediji ovih dana izvješćuju o nacrtu plana Međunarodnog civilnog ureda u Prištini i kosovske vlade kojim bi se sjever Kosova, pretežito nastanjen Srbima, integrirao u kosovski politički sustav, a koji su, ističe se, srbijanski dužnosnici odbacili ocjenivši ga opasnim po regionalnu stabilnost.

Plan se, kako se tumači, odnosi na četiri glavna područja: jačanje vladavine zakona na cijelom teritoriju Kosova, decentralizaciju i formiranje nove općine Sjeverna Mitrovica, pitanje općinske vlasti u tri sjeverne općine (Leposavić, Zvečane i Zubin Potok) te poboljšanje socio-ekonomske situacije na tom dijelu Kosova.

Dodaje se da je postojanje plana potvrdio i šef Međunarodnog civilnog ureda na Kosovu Pieter Faith, te da strategija predviđa izravno vezivanje europske perspektive Srbije za smanjenje potpore "paralelnim strukturama" na sjeveru Kosova. To, kako preciziraju mediji, treba učiniti "uz rješenje po kojem će Beograd sačuvati obraz, ali i smanjiti i konačno obustaviti svoju potporu paralelnim strukturama, uz istodobno približavanje Srbije EU".

Nacrt plana, kako je navedeno, zamišljen je kao dio procesa decentralizacije na Kosovu, s ciljem preuzimanja kontrole nad sjevernim djelom Kosovske Mitrovice, većinski nastanjene Srbima.

Međunarodna upravljačka skupina za Kosovo 8. veljače na sastanku u Beču poduprla je plan za integraciju sjevernog Kosova u prištinske institucije, koji je iznio Međunarodni civilni ured, te pozvala sve strane, uključujući i Srbiju, da imaju "konstruktivnu ulogu u tom značajnom procesu kako bi se osigurali bolji životni uvjeti na sjevernom Kosovu". Kako su prenijeli beogradski mediji, po ocjeni tog međunarodnog tijela, sačinjenog od država koje su priznale Kosovo, integracija svih zajednica u kosovsko društvo, "pogotovo cjelokupne zajednice kosovskih Srba, bit će ključni izazov kako bi se osigurala održiva budućnost i ojačala demokracija Kosova". (hina/metro-portal)

11.02.2010. 23:19:23
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    EMIN
    12.02.2010. 10:43
    U mrznji se gazi sve neprijateljsko, vidjeli smo u BiH da je na hiljade damija poruseno. To je vezano samo za ne civilizovani F:D: YU narod cak ni Turci za vreme Osmanlijskog carstva nisu rusili nego naprotiv gradili a banda uskocka, hajducka pljackala i ubijala!
Novi komentar
nužno
nužno