« Stanovanje
objavljeno prije 16 godina i 1 mjesec
Pravni savjeti za čitatelje metroa

Katastar i zemljišne knjige

Pitanja za pravnika Petra Petrića šaljite na adresu redakcija@metro.com.hr

Fotografija vijesti
Više o

zemljišne knjige

,

katastar

,

parcelacija zemljišta

Poštovani!
Nedavno sam vršio parcelaciju zemljišta u mom vlasništvu pa sam morao evidentirati promjene i u katastru i u zemljišnim knjigama.
Međutim, ni sada mi nije jasno koja je razlika između te dvije evidencije.
Pozdrav od čitatelja iz Zagreba

Katastar je evidencija u kojoj se evidentiraju čestice zemljine površine, zgrade i druge građevine koje trajno leže na zemljinoj površini. Takvu evidenciju vode područni uredi Državne geodetske uprave - katastarski uredi.

U katastarskom uredu možete dobiti kopiju katastarskog plana, prijepis posjedovnog lista, te različite potvrde o podacima upisanim u katastar.

Katastarski uredi pregledavaju i potvrđuju parcelacijske elaborate, kao što je to bilo u vašem slučaju. Na temelju parcelacijskog elaborata i zahtjeva za provedbom, provodi se promjena u katastru te o promjeni izdaje posebna isprava.

Temeljem parcelacijskog ili drugog geodetskog elaborata može se npr. formirati čestica ili upisati kuća. Kad se formira katastarska čestica ili upiše kuća, katastarski ured o tome izvješćuje zemljišnoknjižni odjel nadležnog suda koji takvu promjenu po službenoj dužnosti mora provesti u zemljišnoj knjizi.

Zemljišne knjige vode se o pravnom stanju nekretnina mjerodavnom za pravni promet. Zemljišne knjige vode zemljišnoknjižni odjeli općinskih sudova - gruntovnice. U zemljišnoknjižnom odjelu možete podnijeti prijedlog za upis vlasništva, hipoteke, promjene adrese i drugih podataka, možete izvršiti uvid u zemljišne knjige kao i izvaditi zemljišnoknjižne izvatke odnosno ispise i prijepise iz zemljišne knjige.

Podaci o nekretnini iz zemljišne knjige i katastra moraju biti usklađeni. Ako postoji bilo kakva razlika između podataka upisanih u katastru i podataka iz zemljišnih knjiga kao što je oznaka čestica,  razlika u površini ili opisu nekretnine, ti bi se podaci trebali uskladiti.

Ako primjerice kupujete nekretninu, u svrhu dokazivanja usklađenosti podataka, prije kupnje nekretnine potrebno je provjeriti stanje nekretnine i to kako u zemljišnim knjigama tako i u katastru.

Za provjeru u zemljišnim knjigama trebalo bi tražiti zemljišnoknjižni izvadak a za provjeru u katastru prijepis posjedovnog lista i kopiju katastarskog plana.

Piše: Piše: Petar Petrić, dipl. iur.
02.06.2008. 21:31:46
Novi komentar
nužno
nužno