I Slovenci zadovoljni dogovorom
Iako slovenski populisti govore o izdaji nacionalnih interesa, većina medija smatra da je dogovor pobjeda zdravog razuma
Iako dogovor slovenskog premijera Boruta Pahora s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor još treba potvrditi u parlamentarnim odborima, što se očekuje sredinom idućeg tjedna, on predstavlja nesumnjiv uspjeh za obje vlade, navodi u svojim komentarima u subotu slovenski tisak.
Listovi na naslovnim stranicama pišu o sporazumu koji će omogućiti nastavak hrvatskih pristupnih pregovora i razgovora o rješavanju graničnog pitanja arbitražom.
Premda radikali i populisti u Sloveniji prijete referendumom i govore o Pahorovoj izdaji nacionalnih interesa, dogovor predstavlja pobjedu zdravog razuma, navodi u komentaru ljubljansko Delo, vodeći slovenski dnevnik.
- Kad predsjednica hrvatske vlade u pratnji slovenskog premijera prošeta centrom Ljubljane, onda to na simboličkoj razini može značiti samo jedno - da su oba šefa vlada procijenila kako je nakon dugog razdoblja hladnih odnosa postignut velik rezultat i da taj uspjeh žele podijeliti s običnim građanima - komentira Delo.
S nešto više skepse o dogovoru piše u konkurentskom ljubljanskom listu Dnevnik Zoran Senkovič, istaknuti slovenski komentator i dugogodišnji kroničar slovensko-hrvatskih odnosa, kojega brinu reakcije nekih stranaka inače sklonih potvrditi dogovor, ali rezerviranih prema tihoj diplomaciji koja se vodila s vrha i bez uvida stranaka u smisao kompromisa.
- Iako tajna diplomacija nije biser demokratskog odlučivanja, čini se da lideri dviju vlada nisu ni imali drugog izbora za osiguranje dogovora, pod pritiskom dugogodišnjeg graničnog spora zbog kojega su odnosi Ljubljane i Zagreba zalutali u močvaru - navodi komentator.
Senkovič upozorava i da dogovor iz Ljubljane još treba potvrditi u parlamentarnim odborima, za što Pahorova koalicija ima potrebnu većinu, ali želi za dogovor osigurati i širu potporu stranaka.
U tome je, kako navodi, kritično ne što o dogovoru misle opozicijske Slovenska pučka stranka (SLS) i Jelinčičevi nacionalisti, nego je bitno što će reći bivši premijer i šef opozicije Janez Janša.
Budući da je Janša trenutačno odsutan iz Slovenije, u ime njega izjavu i reakciju na dogovor iznio je član njegove stranke Dimitrij Rupel, no Rupelova izjava ne sugerira da najjača oporbena stranka podržava dogovor.
- Rupel je u pravu kad kaže da je dogovor zapravo povratak na situaciju u kojoj su Slovenija i Hrvatska bile prije nekoliko godina. No, nije priznao da je kao dugogodišnji šef diplomacije i sam bio kriv što do pomaka u odnosima s Hrvatskom i rješenju graničnog pitanja nije došlo. Hrvatska je sada napravila mali korak natrag, što Rupelu nije uspjelo, a on to postignuće sada proglašava Pahorovim neuspjehom - piše Senkovič.
Komentator dodaje da je sigurno samo to da nakon petka slovensko-hrvatski odnosi ulaze u zanimljivo razdoblje u kojemu će Hrvatska na slovenskoj političkoj sceni postati temom unutarnje, a ne više vanjske politike.
Odbori slovenskog parlamenta za vanjsku politiku i poslove EU o deblokadi pristupnih pregovora Hrvatske s EU odlučit će sljedeći tjedan jer su, umjesto šefa slovenske diplomacije Samuela Žbogara koji im je objašnjavao suštinu dogovora, tražili da im se obrati premijer Borut Pahor.
Tek nakon toga Ljubljana će i službeno moći švedsko predsjedništvo EU obavijestiti o pristanku na jučerašnji dogovor.
(Hina/Metro)
Novi komentar