I Hrvati dobili borilačku vještinu
Sustav Valbado prvi je originalni hrvatski kineziološki proizvod i zaštićeni brend
Borilačke vještine više ne pripadaju ekskluzivno japanskoj i kineskoj baštini. Godinama se razni sustavi kuju diljem svijeta, a odnedavno i mi imamo svoj brend. Naime, Čakovčanin Zdravko Bajzek, profesor kineziologije, osnivač je prve hrvatske borilačke vještine pod nazivom - Valbado. Bajzek kaže kako je Valbado originalan hrvatski kineziološki proizvod, superioran, moderan i u službi čovjeka, te pojašnjava kako je njegova specifičnost u tome što je cjelovit.
Samo ime ‘Valbado’ dolazi od njegovog imena i prezimena, te japanske riječi ‘do’ koja znači ‘put’.
Finess, wellness, selfness
Američki pojam fitness uz pojavu aerobika pokrenuo je široke mase ljudi da pristupe ponuđenim oblicima tjelovježbe. Pri razvoju fitnessa važnu ulogu odigrao je aerobik koji se na samom početku korištenja u komercijalne svrhe počeo primjenjivati nestručno i neselektivno. Ipak, nekoliko desetljeća razvoja fitnessa osvijestilo je potrebe za tjelovježbom.
Njegovom evolucijom došlo je do novog pojma - wellness. Tada je došlo do osvješćivanja potrebe za programiranom tjelovježbom koja sadrži kineziološke, zdravstvene, ali i estetske elemente.
Sagledavajući to iz stručnog ugla, Bajzek je konstruirao nov princip - selfness - rad na sebi. To znači da je sustav Valbado moćan operator u zadovoljavnju svih potreba tjelovježbe - edukacije, rekreacije, agonistike i kineziterapije.
Cjelovitost sustava očituje se u originalnoj kombinaciji triju skupina tjelovježbi, ponajprije klasičnih oblika - trčanja, poskoka, skokova, te gimnastike i akrobatike na tlu. Druga skupina vježbi obuhvaća borilačke vježbe hrvačkog i udaračkog karaktera. Bajzek je, inače, dugogodišnji trener i majstor vještina džudo i ju jutsu.
Duhovna razina
Treću skupinu vježbi čine metode tjelesne, odnosno hatha-joge, kao što su disanje, opuštanje i vježbe vizualizacije.
Jedan od prve dvojice majstora sustava Valbado, student elektrotehnike Mateo Šmida pojašnjava kako se sustav manifestira u morfološkom, motoričkom, fiziološkom i psihološkom smislu, ali i na duhovnoj razini - unutarnjim osjećajem ugode, mira i zadovoljstva učinjenim naporom.
Novi komentar