Hrvatska traži produljenje roka za razminiravanje
HCR će zatražiti od UN-a da se rok produlji za deset godina
Republika Hrvatska će, sukladno Ottawskoj konvenciji, ovoga mjeseca zatražiti od Ujedinjenih naroda produljenje rokova za razminiravanje, jer je taj proces trebao biti dovršen 2009. godine
- Podnijet ćemo zahtjev za produljenje roka od 10 godina, a i realno je očekivati, uz povećanja izdvajanja za razminiranje, da se minskog problema riješimo do 2019. godine - poručio je s jučerašnje proslave 10. obljetnice rada Hrvatskog centra za razminiranje njegov ravnatelj Oto Jungwirth.
1,2 milijuna mina
Nakon završetka Domovinskog rata u Hrvatskoj je na oko 13 tisuća četvornih kilometara pod minama bilo postavljeno oko 1,2 milijuna mina. Godine 2003. sumnjiva je površina smanjena na 1147 četvornih kilometara i 246 tisuća mina, dok je početkom ove godine razminirano još 997 četvornih kilometara na kojima je posijano 110 tisuća mina.
Kako bi se u sljedećih 5 godina mine uklonile iz svakodnevnog ljudskog okruženja, potrebno je godišnje najmanje 450 milijuna kuna, no već je sad upitno hoće li se ovaj ambiciozni plan HCR-a ispuniti jer je u državnom proračunu za ovu godinu za tu namjenu planirano 330 milijuna kuna. Povećanje ulaganja u razminiravanje najavila je i potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor, no o kojim će se konkretno povećanjima raditi nije precizirala.
“Podnijet ćemo zahtjev za produljenje roka od 10 godina, a i realno je očekivati, uz povećanja izdvajanja za razminiranje, da se minskog problema riješimo do 2019.”
Oto Jungwirth, ravnatelj HCR-a
U razminiravanje je od 1998. do prošle godine uloženo 340 milijuna eura, a najviše novca osigurano je iz državnog proračuna.
- Mine su velik problem i pri pronalaženju nestalih branitelja i civila iz Domovinskog rata. Postoje indicije da se neke masovne grobnice nalaze na miniranom području pa treba pričekati razminiranje kako bi ih se istražilo - kazala je Jadranka Kosor.
Stradalo 1878 osoba
Od 1991. godine u 1270 minskih incidenata stradalo je 1878 osoba, među kojima je i 67 djece. Živote je izgubilo 498 osoba, a teško je ozlijeđeno 1117 osoba. Najviše su života mine odnijele 1995. godine kad su poginule 93 osobe. Prema podacima HCR-a od 1998. godine najviše su stradavali stanovnici Sisačko-moslavačke županije, u kojoj su smrtno stradale 24 osobe, i Vukovarsko-srijemske županije u kojoj je živote izgubila 21 osoba. (epeha)
Novi komentar