« Biznis
objavljeno prije 9 godina i 5 mjeseci
BIZNIS

Google uči abecedu holdinga

Jedan koncern je odlučio iz korijena promijeniti svoju strukturu i odvojiti dio gdje zarađuje od dijela gdje eksperimentira. Ništa neobično, ali kada je riječ o divu kao što je Google, onda svi pomno prate što se zbiva

Google je dio Alphabeta
Google je dio Alphabeta (Arhiva)
Više o

Google

,

Larry Page

,

Sergey Brin

,

koncern

,

Alphabet

,

Sundar Pichai

"Google nije obična tvrtka niti želimo postati jedna takva." Tom rečenicom je osnivač Googlea Larry Page najavio korjenito prestrukturiranje ovog internetskog diva. Jer Google, kako postiže sve veći uspjeh i, naravno, zarađuje sve više novca, upušta se u čitav niz projekata i ideja za koje nije uvijek baš izvjesno hoće li ikad zaraditi i cent.

Ime novog holdinga je Alphabet, ali to nije toliko važno: tražilica Google, video-portal YouTube i operativni sustav za mobitele Android - redom platforme koje apsolutno dominiraju, svaka na svom području, ostat će to što jesu, zvat će se kako su se zvale i štoviše, ostat će jedna jedinica u tom novom holdingu. Ta trojka bi i dalje trebala zarađivati novac, a prednost ovog modela bi bila i da će se sada točno znati gdje Google svoj novac troši.Rješenje je bilo stvoriti holding: ne samo da se tako otvaraju dodatne mogućnosti za obračun poreza u koncernu koji vjeruje da mu je i čitava naša planeta premalena, nego uvodi i više reda u čitavu tvrtku.

Nove mogućnosti i uredniji računi

"Posao nam danas ide sasvim dobro, ali vjerujemo da ga možemo učiniti još transparentnijim i predvidivijim", piše Page. Jer Google već odavno eksperimentira s automobilima koji voze bez vozača, njegov Nest stvara "pametne kuće" gdje su umreženi i termostati i dojavljivači dima, isprobava bespilotne letjelice i balone koji bi omogućili pristup svjetskoj mreži, eksperimentalni laboratorij Google X, istražuje lijekove... Google se hvali da ima "otvoreno uho" za sve nove ideje koje će promijeniti našu budućnost - možda. A možda i neće, nego će projekt jednog dana tiho nestati nakon što je progutao golem novac. Ako ne postane još jedno novo uporište Googlea, zajedno s tražilicom i Androidom.

Zapravo, format holdinga u tradiciji europskog trgovačkog prava ne znači baš mnogo: on sam ne proizvodi ništa, nego je tek vlasnik ili suvlasnik određenog broja drugih tvrtki. Ali ako je dioničko društvo - što Google jest, a kao Alphabet će to i ostati - onda javno mora objaviti koliki su prihodi i koliki su rashodi svakog pojedinog elementa u holdingu.

Do sada nitko nije mogao znati koliko novca Google troši na nekakve automobile koji, doduše bez vozača, ali puževim korakom gmižu negdje u nekoj američkoj zabiti. Sad će to morati biti objavljeno. Naravno da se to vrlo dopalo investitorima i dioničarima tako da je i vrijednost dionice odmah skočila za 6 posto.

"Tiskara novca" dobiva novog šefa

Ipak, analitičari su zapazili i da je Google u svom "odjelu za tiskanje novca", osim tražilice Google i operativnog sustava Android, ostavio i Youtube. Tražilica ima svojih problema - ne na kraju i pred Europskom komisijom koja je optužuje za zloupotrebu monopolskog položaja, ali ona je toliko raširena da je već i glagol "guglati" ušao u mnoge jezike svijeta. Slično je i s Androidom gdje Microsoft sa svojim Windowsom 10 čini već očajnički pokušaj da preuzme barem dio kolača od Googlea i Applea.

Ali YouTube? Kod tražilice i operativnog sustava su glavni izvori prihoda (prikrivene) reklame, ali ova video-platforma, po mišljenju stručnjaka, nipošto ne donosi takve veliki novac. Stoga vlada mišljenje da je Youtube baš zato i "strpan" u isti koš - da Google ne mora objaviti prave, možda ne tako ugodne brojke samo za video-platformu.

Ukratko, kod Googlea se neće mnogo toga promijeniti, a najmanje po pitanju tko tu vodi glavnu riječ. Larry Page će i dalje biti na čelu, sada čitavog holdinga. Desna ruka će mu ostati drugi suosnivač Googlea Sergey Brin. Ali zanimljivo je i tko je izabran da stane na čelo Googleovoj, oprostite, Alphabetinoj "tiskari novca": Indijac Sundar Pichai koji tako nastavlja svoj vrtoglavi uspon u Googleu.

On je došao u SAD početkom devedesetih iz svoje domovine, pokrajine Tamil Nadu na jugu Indije sa stipendijom u džepu na elitno sveučilište Stanford. Prije tek desetak godina je onda došao i u Google gdje se založio da ova platforma stvori i vlastiti internet-preglednik. Tako je nastao Chrome, a kako je rasla popularnost tog preglednika, tako se i Nadu uspinjao na hijerarhiji - sada praktično na sam vrh, odmah ispod Pagea i Brina i odgovoran je za glavni dio poslovanja ovog holdinga.Ukratko, kod Googlea se neće mnogo toga promijeniti, a najmanje po pitanju tko tu vodi glavnu riječ. Larry Page će i dalje biti na čelu, sada čitavog holdinga. Desna ruka će mu ostati drugi suosnivač Googlea Sergey Brin. Ali zanimljivo je i tko je izabran da stane na čelo Googleovoj, oprostite, Alphabetinoj "tiskari novca": Indijac Sundar Pichai koji tako nastavlja svoj vrtoglavi uspon u Googleu.

Larry Page pak tvrdi kako je sretan što se riješio svakodnevnih zadaća i obaveza. Sad će, kako tvrdi, imati više vremena da se bavi velikim pitanjima, poput ishrane budućeg stanovništva ili borbi protiv starosti. Uvjeren je da još mnogo toga može podignuti na noge: "Sergey i ja smo ozbiljno zaposleni na tome da pokrenemo nove stvari."

Ipak, jasno mu je i da će za te "nove stvari" trebati mnogo novca pa tako i otkriva kako je došao do naziva holdinga. Nitko tamo ne mora učiti abecedu niti planiraju izdavanje slovarica, nego je to svojevrsna igra riječi: "alpha" u svijetu burze znači dionicu čija se vrijednost brže razvija od drugih, a "bet" je bet - engleska riječ za okladu.

Ipak, makar ćemo svi mi "smrtnici" ostati uz Google i Youtube na kakve smo navikli, Page se još mora naučiti na ime holdinga na čijem je čelu. Zato i poručuje: "Ne morate se bojati. I mi se još moramo naviknuti na novo ime."

Piše: Rolf Wenkel/DW
12.08.2015. 08:30:00
Novi komentar
nužno
nužno