,

Asafa Powell

,

Tyson Gay

Svjetski rekorder na 100 metara, jamajčanski sprinter Usain Bolt (22), pobijedio je u finalu utrke u toj disciplini na državnim olimpijskim kvalifikacijama u Kingstonu. Mladi je atletičar slavio s rezultatom 9.85. Prijašnji svjetski rekorder Asafa Powell stigao je u cilj drugi, s vremenom 9.97.

Unatoč velikom dvoboju dvojice najbržih ljudi svijeta u Jamajci, sprinterski rezultat dana ostvario je Tyson Gay (26) na američkim olimpijskim kvalifikacijama u Eugeneu, Oregon.

Aktualni svjetski prvak pobijedio je u četvrtfinalnoj utakmici kvalifikacija s vremenom 9.77, i to nakon što je vidno usporio u finišu utrke. Time je postao atletičar koji je na stotki otrčao četvrto najbrže vrijeme ikad. Ispred njega samo su Bolt (9.72 i 9.76) iz svibnja ove godine, te Asafa Powell, koji je 9.74 otrčao prošlog rujna u talijanskom Riettiju. No, Gay s tim rezultatom tek treba izboriti olimpijsku stotku.

Četvrti u četvrtfinaluNakon odličnog starta, Tyson je počeo usporavari tridesetak metara prije kraja, te su ga tri atletičara prestigla. Na kraju je morao ubrzati te s vremenom 10.14 ipak prošao u četvrtfinale kao četvrti.

Nevjerojatno, ali bez nje zamalo je ostao već u osmini finala. Nakon odličnog starta, počeo je usporavati trdesetak metara prije kraja, te su ga tri atletičara prestigla. Na kraju je morao ubrzati te s vremenom 10.14 ipak je prošao u četvrtfinale kao četvrtoplasirani.

Tyson je osim Bolta i Powella zasjenio također i ženski finale na 100 metara. Osvojila ga je Muna Lee u vremenu 10.85. Torri Williams bila je druga s 10.90, koliko je trčala i Lauryn Williams, posljednja koja će SAD predstavljati u Pekingu na stotki. (TS)