Freedom House: Sloboda medija u Hrvatskoj opada
U bivšem SSSR-u, osim baltičkih republika, medijske slobode su teško ograničene, a Rusija ostaje među "najrepresivnijim i najopasnijim medijskim okolišima"
U izvješću "Sloboda medija 2010.: Globalno istraživanje neovisnosti medija", koje pokriva 196 zemalja svijeta, Hrvatska je svrstana na 85. mjesto s rejtingom 40 i statusom zemlje s "djelomično slobodnim" medijima.
Freedom House daje ukupnu ocjenu od 0 (najbolje) do 100 (najgore) na temelju seta od 23 metodološka pitanja i 109 pokazatelja. Zemlje dijeli u "slobodne", s ocjenama od 0 do 30, "djelomice slobodne", od 31 do 60 i "neslobodne", od 61 do 100. "Rejting Hrvatske je pogoršan s 38 na 40 zbog otpuštanja i sudskih postupaka protiv novinara koji pišu o ratnim zločinima, organiziranom kriminalu i korupciji", navodi se u obrazloženju pogoršane ocjene za Hrvatsku.
Kao štetan trend za medijske slobode izdvaja se i koncentracija vlasništva nad privatnim medijima u Hrvatskoj. "Također postoji manja raznolikost zbog rastuće koncentracije vlasništva nad privatnim medijima", ističe Freedom House u izvješću. U regiji srednje i istočne Europe/bivšeg Sovjetskog Saveza u 2009. je ukupno zabilježeno manje opadanje, a u većini zemalja promjene su bile male ili ih nije ni bilo, navodi se u izvješću. Od 29 zemalja regije, Hrvatska je na 12. mjestu.
U bivšem SSSR-u, osim baltičkih republika, medijske slobode su teško ograničene, a Rusija ostaje među "najrepresivnijim i najopasnijim medijskim okolišima", ističe Freedom House, izdvajajući po negativnom trendu i Kirgistan, te po manjim poboljšanjima Ukrajinu, Armeniju i Moldaviju. "Osim u bivšem Sovjetskom Savezu manje opadanje medijskih sloboda zabilježeno je u Latviji i Litvi, te još manji negativni pomaci u Estoniji, Mađarskoj i Hrvatskoj", navodi Freedom House. Od Hrvatskoj susjednih zemalja, rejting je pogoršan i Mađarskoj, s 15 na 17 zbog "problema s dodjelom i registracijom radijskih frekvencija".
"Rejting Hrvatske je pogoršan s 38 na 40 zbog otpuštanja i sudskih postupaka protiv novinara koji pišu o ratnim zločinima, organiziranom kriminalu i korupciji", navodi se u obrazloženju pogoršane ocjene za Hrvatsku.
Od zemalja jugoistočne Europe, ispred Hrvatske je Slovenija na 53. mjestu i rejtingom 25, kao jedina iz regije u kategoriji "slobodnih" zemalja. Srbija je 79. s rejtingom 35, a Crna Gora 80. s rejtingom 37. Iza Hrvatske su Makedonija na 94. mjestu i ukupnom ocjenom 46, BiH na 97. mjestu sa 48., Albanija 102. s 50 i Kosovo na 108. mjestu s rejtingom 53.
Vrh svjetske ljestvice slobode medija i ove godine drži pet skandinavskih zemlja na čelu s Finskom i ocjenom 10, a začelje pripada Kubi, Eritreji, Libiji, Mianmaru, Turkmenistanu i Sjevernoj Koreji, koja ima ocjenu 99. SAD je na 25. mjestu ljestvice s rejtingom 18, Rusija na 175. s rejtingom 81, a Kina 181. s ukupnom ocjenom 84. Među "djelomice slobodnim" zemljama su i tri članice Europske unije - Italija, Bugarska i Rumunjska. (hina/metro-portal)
Novi komentar