« Kultura
objavljeno prije 3 godine
IZLOŽBE

Finissage izložbe "Kako su Frukovi radovi nastavili živjeti"

U sklopu finissagea organizirano je predavanje muzejske savjetnice Jasmine Bavoljak i vizualne umjetnice i Goranova partnerice Iva Patarčec

Kako su Frukovi radovi nastavili živjeti
Kako su Frukovi radovi nastavili živjeti (Arhiva)
Više o

izložba

,

Kako su Frukovi radovi nastavili živjeti

,

finnisage

U sklopu finissage-a izložbe "Kako su Frukovi radovi nastavili živjeti...", u četvrtak, 25. studenog održat će se predavanje pod nazivom "Leteća umjetnost i najlon art". Predavanje o začudnim multimedijskim projektima Gorana Fruka, u kojima se spajao performans, happening, fizički teatar ili mjuzikl, održat će njegove prijateljice; muzejska savjetnica Jasmina Bavoljak i vizualna umjetnica i Goranova partnerica Iva Patarčec. Esej o radioaktivnom proljeću napisao je kompozitor Stanko Juzbašić, Frukov suradnik na brojnim događanjima.

„Ono što bismo voljele pokazati na ovom predavanju je širina Frukovog djelovanja i stvaralaštva, a pogotovo, da parafraziram Ivu Patarčec, njegovi nasrtaji na podjelu umjetnosti na vrste i rodove, poetski rečeno želimo vam prikazati kako je Fruk napadao jednoumlje razlistavanjem na slojeve u potrazi za totalnom umjetnošću ili totalnim životom, u kojem je slikarstvo bilo samo segment. Dojmljiv, začudan i nesvakidašnji uradak koji bi iz toga nastajao bio bi zapravo neki usporedni tijek stvarnosti u kojoj se živjelo, izrečen umjetničkim promišljanjem zbilje. Svi njegovi radovi mogu se danas promatrati i u kontekstu pluralizma ranog postomdernističkog razdoblja i post-konceptualne umjetničke prakse.

Nevjerojatna je količina materijala koja se sakupila prilikom pripreme za predavanje tako da je jako teško bilo napraviti odabir i selekciju. Odlučile smo da se nećemo baviti čistim slikarstvom već upravo suprotno, svime ostalim, što u sebi naravno sadrži i slikarstvo; performansima, igrokazima, multimedijalnim aktivnostima, a ponajviše svijetom sjećanja i ljudima s kojima je Fruk stvarao svoj fantazmagorični svemir. Njegova suradnica i kolegica s klase na ALU Martina Kramer napisala je 1987. U Studentskom listu tekst koji ima elemente manifesta:...budalaštine od velikog povijesnog značaja, aktualna zbivanja i svakodnevni detalji (dok su naročito preporučljive teme koje resi izvjesna pompa i čudesnost) nadahnjuju članove „Dobronamjernog kluba obnova" da gradom i drugdje izvode javne spektakularne manifestacije... (one) imaju izvjesne osobine umjetnosti, a to su npr. Elementi slikarstva, kolažiranje, likovno rješavanje prostora, čak kazališta, muzike te nadasve (što bi manje zahtjevnom gledatelju bilo najprihvatljivije) - happeninga."

Tekst: Jasmina Bavoljak

O izložbi: Izložba je posvećena te potaknuta donacijom devet slika Gorana Fruka, poklonjenih Muzeju likovnih umjetnosti od strane umjetnikove majke 2018. godine, i koncepcijski je dio opširnijeg izložbenog projekta Akvizicije 2016. - '21. Uz poklonjena djela, izložba se također sastoji od radova posuđenih iz obitelji umjetnika te pruža uvid u Frukovo stvaralaštvo u kontekstu pluralizma ranog postmodernističkog razdoblja i post-konceptualne umjetničke prakse 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća. Umjetnikovo eksperimentiranje materijalima i tehnikama, na granicama percepcije slike i slikovnosti, u Frukovom se radu manifestira kao istraživanje granica platna kao ultimativnog umjetničkog objekta. Uz uvid u Frukove slikarske domete, izložba je također posvećena nastavku života umjetničkog djela i nakon smrti samog autora - u ovom slučaju prvenstveno kroz zalaganje i brižno čuvanje Frukove ostavštine od strane njegove majke Đurđe Sučević Fruk za vrijeme njena života. Kustosica izložbe je viša kustosica MLU-a, Valentina Radoš. 

22.11.2021. 14:22:00
Novi komentar
nužno
nužno