EU popustila poljoprivrednicima
Manje pravila o obradi zemljišta, manje birokracije i kontrole: članice EU su nakon žestokih prosvjeda ublažile pravila za zaštitu okoliša za poljoprivrednike. Još nije riješeno pitanje uvoza iz Ukrajine
Opet su tu. Treći put od početka godine su poljoprivrednici sa stotinama traktora blokirali Europsku četvrt u Bruxellesu. Bale sijena, zapaljene gume, buka. Protest je urodio plodom. Države EU-a su odlučile ublažiti pravila o zaštiti okoliša.
„Ovo nije popuštanje poljoprivrednicima", rekao je francuski ministar Marc Fesneau. „Ovo je odgovor na ispravne zamjerke poljoprivrednika koji se tiču načelnih problema zajedničke agrarne politike i zato mislim da su u pitanju razumne mjere."
Ukida se kontrola za male poljoprivrednike
Europska unija je popustila pravila za plodored. Države članice će dobiti više prostora da same odluče koje zemljište će u koje doba godine biti zaštićeno.
Zemljoradnici se ni ubuduće neće morati odreći obrade jednog dijela polja i njiva zbog zaštite vrsta. Gazdinstva s manje od deset hektara oslobađaju se kontrole i mogućih kazni, a to se odnosi na dvije trećine seljaka koji dobivaju direktne subvencije iz europskog budžeta.
Postoji nada da će se tako smanjiti birokratske prepreke, a da ciljevi zaštite okoliša neće biti ugroženi.
„Čuli smo naše poljoprivrednike i brzo smo djelovali kako bismo uvažili njihove zahtjeve u vrijeme kada smo suočeni s brojnim izazovima", rekao je David Clarnival, resorni ministar u Belgiji koja trenutno predsjeda EU-om.
Mjere predviđaju da se uspostavi ured koji promatra cijene poljoprivrednih proizvoda kako bi se brzo reagiralo na pad cijena.
„Radi se dakle o kompleksu brojnih mjera koje sve utiču na cijene na tržištu, kako bi se ciljano podigao prihod poljoprivrednika", kaže Clarnival.
Bez dogovora o uvozu iz Ukrajine
U mnogim europskim državama poljoprivrednici prosvjeduju i protiv pada otkupnih cijena, novih pravila za zaštitu okoliša koja se donose u Bruxellesu, kao i uvoza iz Ukrajine.
Europska komisija je predložila da se na ukrajinske prehrambene proizvode opet uvedu carine, ako premaše određenu količinu. Radi se recimo o jajima, piletini i šećeru.
„Ukrajina se mora podržati vojno i ekonomski, ali ne smije doći do neravnoteže na tržištu", rekao je francuski ministar Fesneau. „Ako izgubimo podršku javnog mnijenja i našu europsku poljoprivredu, to ništa ne donosi ni Ukrajini ni Europi."
Pregovori o ukrajinskom izvozu još traju. Druge olakšice za poljoprivrednike u EU trebale bi biti zaključene po hitnom postupku i prođu Europski parlament krajem travnja.
Novi komentar