« Svijet
objavljeno prije 5 godina i 2 mjeseca
KOMENTAR

Drama oko Brexita tek počinje

Dogovor o Brexitu – po drugi put! No i ovoga puta je neizvjesno hoće li ga podržati i parlament u Londonu. Ali prave muke počinju tek nakon Brexita, upozorava Barbara Wesel

Ništa nije gotovo
Ništa nije gotovo (Arhiva)
Više o

dogovor

,

Brexit

Europska unija i britanska vlada su se dogovorile - opet. U Ujedinjenom Kraljevstvu to izaziva uzbuđenje, dok u Bruxellesu vlada osjećaj već viđenog. Potpuno je isto bilo prije godinu dana, samo što je umjesto Borisa Johnsona tu bila Theresa May.

Baš kao i tada, i danas su mršave šanse da sporazum prođe kroz britanski parlament. Previše zastupnika ima zamjerke, neki jer žele ostati u EU-u, drugi jer misle da sporazum ide na štetu Velike Britanije koju Johnson želi dalje od Europe nego njegova prethodnica.

Dogovor u Bruxellesu omogućen je tako što je irski premijer predložio Johnsonu kreativno rješenje za irsko-irsku granicu. A britanski premijer je shvatio da, s obzirom na odnose snaga u Londonu, samo s nekakvim dogovorom ima šanse za većinu u parlamentu.

Tako je Johnson načinio zaokret i zaboravio gluposti koje je do jučer pričao. Ono što je dogovoreno vrlo je slično takozvanom backstopu, koji je odavno predložio EU, sa ciljem da se izbjegne vidljiva granica između Republike Irske i Sjeverne Irske.

Sve u svemu ovo je dobar dogovor za Bruxelles, ali istovremeno omogućava Borisu Johnsonu da trijumfalno priopći kako će iz EU-a izvesti cjelovito Kraljevstvo, a zatim potpuno preuzeti kontrolu. To spada u propagandu oko Brexita i manje je važno koliko u tome ima istine.Obe strane su učinile ustupke, doduše Velika Britanija je učinila veće. EU je dopustio da i Sjeverna Irska formalno napusti carinsku uniju s EU-om, ali je London morao progutati da Sjeverna Irska zadrži ista pravila za slobodnu trgovinu kao i do sada.

Neizvjesna podrška

Sporazum je dakle opet na stolu. Međutim, loše stoji s podrškom britanskog parlamenta. Ako dogovor odbiju sjevernoirski unionisti iz stranke DUP, onda bi Johnson s njima mogao izgubiti i nekoliko tvrdolinijaša iz vlastitih redova. Veliko je pitanje može li Johnson pridobiti neke konzervativce koje je nedavno nadmeno najurio iz stranke. Oporba je ionako, uz par izuzetaka, protiv ovakvog sporazuma.

Možda će Johnsonu, do subote za kada je predviđeno glasanje, uspjeti čudo. Ako ne uspije, sve će se ponovo vratiti za stol u Bruxellesu.

Među brojnim lažnim obećanjima Brexita je i ono da je sve gotovo kada se napusti EU. Mnogi Britanci kažu: samo neka se konačno završi! Ali to je obmana jer tek istupanjem iz EU-a sve počinje.

Na jedvite jade dogovoreni prijelazni period traje samo godinu dana. Ukoliko ga London ne produži, u tom razdoblju se moraju razjasniti svi aspekti budućih odnosa Velike Britanije i kontinenta - od avionskih letova preko dozvola za kamione i suradnje na području znanosti pa sve do pitanja sigurnosti.

Britancima se dakle prodaje lažni mir. Oni na biralištima trebaju odlučiti vide li svoju budućnost kao „Singapur na Temzi" - s dereguliranim financijskim tržištem. Žele li čisti neoliberalni anglosaksonski model ili pak europski model privređivanja i života.

Britanci još uvijek imaju šansu izbjeći utrku prema dnu u koju ih vodi Boris Johnson.

Piše: Barbara Wesel/DW
19.10.2019. 08:01:00
Novi komentar
nužno
nužno