objavljeno prije 12 godina i 7 mjeseci
KVALIFIKACIJE ZA EURO 2012.

Dosadašnji ogledi Hrvatske i Turske

Vatreni su do sada igrali četiri puta protiv Turske, a u tim nastupima zabilježena je jedna pobjeda, dva remija, te nikada prežaljeni poraz na EP 2008. nakon jedanaesteraca

Euro 2012.

Hrvatska i turska nogometna reprezentacija do sada su igrale četiri puta i 'vatreni' nisu izgubili niti jednom, barem ne u regularnom dijelu utakmice, ali smo samo jednom pobijedili, javlja Hina.

Uz Turke nas veže prva pobjeda na nekom velikom natjecanju, ali možda i najveći šok, poraz nakon jedanaesteraca u četvrtfinalu posljednjeg europskog prvenstva u Austriji i Švicarskoj.

Hrvatska reprezentacija je debitirala na Europskom prvenstvu 1996. u Engleskoj, a prvu utakmicu u skupini D igrala je u Nottingham upravo protiv Turske. Pod vodstvom Miroslava Blaževića hrvatska vrsta je slavila golom Gorana Vlaovića u 85. minuti.

Iduća dva ogleda bila su prijateljskog karaktera i oba su završila bez pobjednika. U lipnju 1997. na Kirin kupu u japanskom Sendaiu bilo je 1:1, a u ožujku 2004. u Zagrebu 2:2.

Najveća tuga pogodila nas je u Beču u četvrtfinalu posljednjeg EURO-a. Ispali smo nakon lutrije jedanaesteraca nakon dramatičnog produžetka. Hrvatska je povela u 119. minuti golom Klasnića, no Turska je izjednačila dvije minuta kasnije golom Semiha Senturka. U lutriji jedanaesteraca Turci su bili smireniji i precizniji.

Turci su u kvalifikacijama za EP 2012. bili drugi u skupini A sa 17 bodova, 13 manje od Njemačke. U 10 susreta ostvarili su pet pobjeda, dva neodlučena ishoda i tri poraza. Izgubili su obje utakmice od Njemačke (0:3, 1:3), te u Azerbajdžanu (0:1).

HRVATSKA - TURSKA 4 1 3 0 5:4

Turska - Hrvatska 0:1 (Vlaović 85) - EP '96 - 11.6.1996. Nottingham

Hrvatska - Turska 1:1 (Erceg 20) - prijateljska, 12.6.1997. Sendai

Hrvatska - Turska 2:2 (Šokota 2, Srna 72) - prijateljska, 31.3.2004. - Zagreb

Hrvatska - Turska 1:3 jedanaesterci (1:1, Klasnić 119) - četvrtfinale EP-a 2008. - 20.6.2008 - Beč)