Atenske ulice opet vriju, traju sukobi policije i prosvjednika
Mjere štednje nisu pravedne, krizu bi trebali platiti bankari, a ne oni koji za nju nisu krivi, poručili su grčki prosvjednici
Tijekom općeg cjelodnevnog štrajka koji se u Grčkoj održava u četvrtak protiv strogih mjera štednje koje je najavila vlada, u Ateni su se prosvjednici sukobili s policijom, javile su agencije.
Budući da su bacali Molotovljeve koktele i kamenje, policija je na prosvjednike u blizini zgrade parlamenta i Politehničkog fakulteta ispalila suzavac kako bi ih rastjerala, dok je 50-ak tisuća štrajkaša prolazilo ulicama središta Atene, izvikujući parole uz zaglušujuću buku bubnjeva, javila je njemačka agencija dpa.
Oko 200 mladih, zamaskiranih i pod kacigama, u blizini sveučilišta razbijalo je izloge trgovina, banaka i ugostiteljskih lokala, dok su stotine okolnih trgovaca očajnički pokušavale spustiti metalnu zaštitnu roletu kako bi zaštitili svoje dućane od vandalizma.
Štrajk i prosvjedi su organizirani u znak protivljenja grčkih radnika mjerama koje je vlada, pod pritiskom EU i međunarodnih tržišta, najavila kako bi smanjila golemi dug države od 300 milijuna eura i zauzdala proračunski manjak. Paket mjera štednje vrijedan 4,8 milijardi eura, koji je vlada objavila prošli tjedan, obuhvaća povećanje poreza na dodanu vrijednost, smanjivanje plaća u javnom i državnom sektoru, zamrzavanje mirovina i povećanje dobne granice za odlazak u mirovinu.
"Mjere nisu pravedne. Mi to ne možemo 'izdržati, mi imamo djecu i obitelji za koje nam treba novac. Krizu bi trebali platiti bogati i banke", rekao je 60-godišnji prosvjednik Odiseas Panagopulos.
Grčka je praktički paralizirana, već drugi put u dva tjedna, jer u štrajku sudjeluju kontrolori leta, brodarski sindikati, javni prijevoz, državne bolnice i škole, komunalne službe, policija, carina, vatrogasci te novinari svih medija.
Prosvjednici u Ateni, uz bubnjanje, nosili su transparente i uzvikivali protuvladine slogane poput "neće nas natjerati da mi platimo krizu".
Iako se većina Grka slaže s nužnošću poduzimanja mjera štednje, smatra se kako je predloženi paket usmjeren na pogrešne ljude, odnosno da najveći teret krize moraju podnijeti bogati slojevi i banke, piše britanska agencija Reuters.
Grčki premijer George Papandreu rekao je kako "suosjeća" sa štrajkašima, ali kako za bilo kakve druge poteze država jednostavno "nema novaca".
Analitičari smatraju da 24-satni štrajk neće utjecati na provedbu najavljenog paketa, ali i izražavaju strah kako bi ostvarenje tog cilja mogli ugroziti možebitni budući građanski neredi. (hina/metro-portal)
Novi komentar