Aktivisti: Ovo nije pravna, već politička odluka!
VIDEO - Tomislav Tomašević iz Zelene akcije kaže da je projektant radova moćni IGH u kojem ministrica Marina Matulović Dropulić ima velik broj dionica
Više od tristotinjak aktivista udruga Zelene akcije i Pravo na grad danas je reagiralo na postavljanje zaštitne ograde na gradilištu podzemne garaže u Varšavskoj ulici. Radnici su ukolonili fiksne klupe kako bi mogli započeti s rušenjem stabala u Varšavskoj, a prosvjednici su srušili dio ograde na gradilištu.
Čelnici Zelene akcije i Prava na grad Tomislav Tomašević i Teodor Celakoski istaknuli su kako je Ministarstvo zaštite okoliša prostornog uređenja i graditeljstva odbilo 13 žalbi stanara Varšavske i time potvrdilo Rješenje grada Zagreba o početku radova.
Tomašević je istaknuo da je riječ o "političkoj, a ne o pravnoj odluci Ministarstva zaštite okoliša prostornog uređenja i graditeljstva". Rekao je se svi pravni stručnjaci slažu da je ovo drugo rješenje grada Zagreba kojemu je u četvrtak potvrdilo Ministarstvo još gore od onog prvog koje mu je ministarstvo već ranije poništilo.
"Smatram da je riječ o političkoj odluci jer jasno na građevinskoj ploči piše da je projektant radova u Varšavskoj ulici IGH u kojem ministrica zaštite okoliša prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović Dropulić ima vrlo velik broj dionica", izjavio je Tomašević.
Iz ministarstva su odgovorili kako je nemoguće uspostaviti dijalog s predstavnicima Zelene akcije, ako se bez argumenata diskreditira ministrica. U priopćenju podsjećaju kako je Samostalna služba za žalbe i upravni nadzor tog ministarstva donijela 10. svibnja rješenje kojim se odbijaju žalbe izjavljene protiv rješenja o privremenom zauzimanju dijela javno prometne površine u Varšavskoj ulici u Zagrebu Gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet Grada Zagreba.
Tomašević ističe da su Pravo na grad i Zelena akcija namjeravali u podne lupanjem po građevinskoj ogradi poslati poruku o prosvjedu zakazanom za utoraku 18 sati, no skupina građana je spontano počela jako gurati ogradu koja se potom i srušila. Tomašević je rekao da je nakon toga megafonom upozorio ljude da ne smije biti nikakvih uništenja imovine niti nasilja prema policiji i zaštitarima. Kako ne bi došlo do sukoba s policijom i zaštitarima rekao je Tomašević, pozvao je aktiviste i građane da sjednu na pločnik što su oni i učinili.
Nakon što je ograda srušena, jedan je građanin ušao u dio Varšavske koji je prije toga bio pod ogradom, zbog čega su ga dva zaštitara Hoto Grupe fizički odvukla u prostor te tvrtke u Varšavskoj, rekao je Tomašević. Istaknuo je da je na njegovo inzistiranje intervenirala policija ali tek nakon deset minuta kada je prosvjednika policija i uhitila.
Tomašević je također rekao da je policija od jutra s aktivistima u Varšavskoj ulici a nakon što je srušena građevinska ograda temeljnoj se policiji pridružila i interventna koja je još uvijek u Varšavskoj ulici.
Teodor Celakoski kaže kako i Hrvatska udruga poslodavaca u posljednje vrijeme podržava niz ''sumnjivih projekata'', među kojima je i ovaj Horvatinčićev, te da aktivisti više nisu sigurni gdje počinje djelovanje vlade, a gdje prestaje djelovanje HUP-a.
Odvjetnice stanara u Varšavskoj ulici Lina Budak i Radmila Bonifačić slažu se s ocjenom aktivista da je ovo politička odluka.
(hina/Infopunkt/metro-portal)
Novi komentar