objavljeno 07.05.2018. 13:01:00
OPA!

Zašto niskokalorične dijete ne funkcioniraju na duge staze

Radi li naš mozak protiv našeg tijela?

Pazite da ne pretjerate
Pazite da ne pretjerate (Pixabay)

Svatko tko je ikada iskušao niskokaloričnu dijetu reći će vam da nije uspješna i da su mu se na kraju svi kilogrami vratili.

Vodeći britanski neuroznanstvenik, dr. Jason McKeown, sada objašnjava zašto, a razlog je jednostavan: naš će mozak potkopati svaki naš rezultat.

„Naš mozak kontrolira našu kilažu, metabolizam i razinu gladi," objašnjava McKeown. „Studije koje su se provodile posljednjih pedesetak godina iz slučaja u slučaj dokazuju da je hipotalamus odgovoran za kontrolu naše kilaže."

„Naš mozak ima točno određenu sliku toga koliko bismo trebali težiti i sabotira sav naš trud da tu brojku promijenimo. Zato nam se izgubljeni kilogrami najčešće vraćaju - mozak nije zadovoljan time kako izgledamo kada smršavimo."

McKeown objašnjava da postoji određeni opseg kilaže s kojim je naš mozak zadovoljan, a na njega negativno utječe loša vrsta hrane i umjetni napici, koji taj opseg samo povećavaju. Kako bismo uspješno smršavili i zadržali tu novu kilažu, moramo izbrisati iz mozga postojeći opseg i naučiti mozak na novi - onaj koji mu samo zadamo.

McKeown trenutno radi na istraživanju neurotehnologije koja bi mogla ljudima pomoći ciljajući na zdravstvene probleme. Radi se o slušalicama Modius, koje bi osoba nosila sat vremena dnevno tijekom tri mjeseca, a kojima je cilj pomoći u mršavljenju.

Iako neutehnologija koja pomaže u mršavljenju zvuči poput znanstvene fantastike, stotine ljudi prijavljuju pozitivne rezultate koji su posljedica rada s Modiusom.

No dok se ovakav način mršavljenja u potpunosti ne dokaže, jedini način da smršavite, je postepeno mršavljenje koje je rezultat truda, vježbanja i strpljenja. Svi mi željeli bismo vidjeti trenutne rezultate, ali oni na duge staze jednostavno nisu isplativi.

Piše: Andrea Holi
07.05.2018. 13:01:00
http://m.metro-portal.hr/zasto-nisko-kaloricne-dijete-ne-funkcioniraju-na-duge-staze/111959/