Toksična muškost i njezina ovisnost o društvenim mrežama
Toksična muškost koju propagiraju influenseri na internetu sve je izraženija, kažu stručnjaci, a potaknuta je oživljavanjem krajnje desničarske ideologije i žestokom reakcijom na feminizam

Toksična muškost fenomen je koji je dugo bio prisutan u društvu, ali u digitalnom dobu poprima nove, opasnije oblike. Pojmovi poput „budi muško", „ne pokazuj emocije" ili „dominacija je ključ" danas se ne prenose samo kroz tradicionalne medije i odgoj, već sve više kroz društvene mreže koje dodatno pojačavaju njihovu vidljivost i utjecaj.
Instagram, TikTok, YouTube i druge platforme postale su plodno tlo za širenje ideja koje mladim muškarcima nameću štetne standarde. Na tim platformama često se glorificira agresija, emocionalna hladnoća, materijalizam i dominacija nad drugima kao ultimativni znakovi muževnosti. Influenceri i tzv. „alfa gurui" stječu popularnost promovirajući ideju da je pravo muško ono koje nikada ne pokazuje slabost, uvijek mora biti na vrhu hijerarhije i zarađivati puno novca.
Problem postaje ozbiljniji kada shvatimo koliko su mladi ljudi podložni tim porukama. Algoritmi društvenih mreža dodatno potiču sadržaj koji izaziva snažne reakcije i često polarizira mišljenja. Videozapis koji prikazuje „prave muškarce" kako izbjegavaju empatiju i forsiraju fizičku ili verbalnu dominaciju brzo će postati viralan jer pobuđuje emocije i potiče raspravu, pa se automatski preporučuje većem broju korisnika.
Zbog toga sve veći broj mladih muškaraca ulazi u začarani krug u kojem im se stalno servira sadržaj koji potvrđuje negativne obrasce ponašanja. Mnogi od njih počinju vjerovati da moraju skrivati svoje emocije, da empatija nije muževna i da moraju nadvladati druge kako bi se osjećali vrijednima. Takva očekivanja vode do problema mentalnog zdravlja, nesigurnosti, pa čak i nasilja - kako prema drugima, tako i prema sebi.
Odgovornost dijelom leži na društvenim mrežama koje malo čine kako bi regulirale ovakav sadržaj, ali i na nama kao društvu koje mora podizati svijest o ovim opasnostima. Ključno je educirati mlade da snaga muškarca nije u agresiji i zatvaranju emocija, nego u ranjivosti, iskrenosti i međusobnom poštovanju.
Borba protiv toksične muškosti ne smije stati samo na osvještavanju problema - potrebno je aktivno promovirati pozitivne muške uzore i graditi digitalne prostore u kojima će se poticati zdravi oblici muževnosti. Samo tako možemo prekinuti lanac negativnih poruka koje društvene mreže danas neumorno šire.