objavljeno 01.04.2025. 20:00:00
EH, DA...

Tamno prosvjetiteljstvo i neoreakcijski pokret: Kritika moderne demokracije

Njihove ideje su radikalna kritika liberalne demokracije, egalitarizma i progresivnih vrijednosti, uz zagovaranje tehnokratskih i monarhističkih rješenja

Samo mu fali crna šilterica
Samo mu fali crna šilterica (Arhiva)

Tamno prosvjetiteljstvo (Dark Enlightenment) ili neoreakcijski pokret (NRx) intelektualni je i politički pokret koji kritizira moderne demokratske sustave i zagovara povratak autoritarnijim oblicima vlasti. Nastao je početkom 21. stoljeća na internetskim forumima i blogovima, a ključni mislioci pokreta uključuju blogera Mencius Moldbuga (pravim imenom Curtis Yarvin) i filozofa Nicka Landa. Njihove ideje su radikalna kritika liberalne demokracije, egalitarizma i progresivnih vrijednosti, uz zagovaranje tehnokratskih i monarhističkih rješenja.

Ideološke osnove

Tamno prosvjetiteljstvo temelji se na uvjerenju da je moderna demokracija inherentno nefunkcionalna i korumpirana. Pristalice pokreta smatraju da demokratski sustavi vode ka neizbježnom moralnom i političkom propadanju jer nagrađuju populizam, nesposobnost i birokratsku stagnaciju. U suprotnosti s time, zagovaraju modele vladavine koji bi uključivali:

  • Neformalni ili formalni monarhizam - ideja da bi država trebala biti vođena kao korporacija s jednim suverenim vladarom.

  • Tehnokracija - vlast stručnjaka umjesto izabranih političara.

  • Privatizacija vlasti - argument da bi države trebale biti vođene poput poduzeća, s odgovornošću prema dioničarima umjesto građanima.

  • Elitizam i meritokracija - uvjerenje da samo najsposobniji trebaju donositi ključne odluke.

Kritika demokracije i progresivizma

Jedna od glavnih tvrdnji NRx pokreta je da moderna zapadna društva trpe pod "demotizacijom" - procesom u kojem masovni politički angažman vodi prema lošim političkim odlukama. Pristalice tvrde da su liberalna demokracija i progresivna ideologija zapravo suptilni oblici totalitarizma koji nameću kolektivističke vrijednosti i guše individualnu slobodu.

Mencius Moldbug kritizira političke institucije kao oblik "katedrale" - neformalne mreže akademskih, medijskih i političkih elita koje oblikuju javno mnijenje i služe održavanju statusa quo. Prema njemu, istinska promjena zahtijevala bi radikalnu transformaciju političkog sustava.

Utjecaj i kontroverze

Tamno prosvjetiteljstvo izazvalo je brojne kontroverze jer se povezuje s radikalnim desničarskim ideologijama, uključujući aristokratski konzervativizam, nacionalizam i kritiku jednakosti. Iako njegovi ideolozi često izbjegavaju eksplicitne rasističke stavove, protivnici ih optužuju za elitizam i autoritarnost.

Uprkos kontroverzama, NRx ideje imale su utjecaj na suvremene desničarske pokrete, uključujući alt-right, suverenističke pokrete i tehnološke elite koje zagovaraju političke inovacije u smjeru post-demokratskih sustava.

Sve u svemu, tamno prosvjetiteljstvo nudi alternativnu perspektivu na modernu politiku i društvo, s naglaskom na autoritet, hijerarhiju i tehnološki napredak. Iako njegovi prijedlozi nisu široko prihvaćeni, njegova kritika liberalne demokracije ostaje tema rasprava među intelektualcima i političkim misliocima. U svijetu koji se sve više suočava s krizama povjerenja u demokratske institucije, neoreakcijske ideje možda će nastaviti dobivati na značaju.

01.04.2025. 20:00:00
http://m.metro-portal.hr/tamno-prosvjetiteljstvo-i-neoreakcijski-pokret-kritika-moderne-demokracije/150993/