objavljeno 03.04.2025. 07:54:00
AJOJ

Sutra je Svjetski dan napuštenih životinja

Savjeti Prijatelja životinja povodom Svjetskog dana napuštenih životinja 4. travnja

Svjetski dan napuštenih životinja
Svjetski dan napuštenih životinja (Arhiva)

Uhrvatskim skloništima svake godine nalazi se više od 10 000 životinja, u što se ne ubrajaju mačke, iako i njih napuštaju u velikome broju. Na taj problem ukazuje udruga Prijatelji životinja povodom Svjetskog dana napuštenih životinja, koji se obilježava 4. travnja kako bi se istaknula važnost odgovorne skrbi za pse, mačke, kuniće i druge životinje koje su ljudi izabrali za članove obitelji. Iz Udruge podsjećaju da oni koji napuste životinju mogu završiti u zatvoru do godinu, odnosno do dvije godine ako je napuštanjem prouzročena smrt životinje ili je napušten veći broj životinja.

U nastavku donose pet savjeta kako svatko od nas može pomoći smanjenju napuštanja životinja:

1. Napuštenu životinju treba prijaviti komunalnom redaru ili izravno skloništu

Našli ste psa ili mačku i ne znate što dalje? Nazovite komunalnog redara i zatražite da obavijesti sklonište s kojim lokalna zajednica ima sklopljen ugovor ili izravno nazovite sklonište. Napušten ili izgubljen nemikročipirani pas može se ili smjestiti u sklonište ili uputiti na čuvanje k privremenom udomitelju, pri čemu sklonište osigurava cijepljenja, mikročipiranje, kastraciju i liječenje psa, dok mu istodobno traži trajni dom. Lokalne zajednice financiraju i troškove liječenja ozlijeđenih životinja.

2. Mikročipiranje pasa je zakonski obavezno, a mikročipiranje mačaka preporučljivo

Već više od 20 godina u Hrvatskoj je obaveza svakoga tko ima psa da ga označi mikročipom. Ako pas nije mikročipiran, teško ga je pronaći kada se izgubi, ali lako ga je i odbaciti, a da se počinitelj nikad ne pronađe i sankcionira. Svaki neoznačeni napušteni pas najprije treba biti mikročipiran na sklonište, koje ga evidentira kao napuštenog psa. Gradovi i općine dužni su periodično provoditi kontrolu provedbe mikročipiranja pasa obilaskom svih kućanstava. Preporučuje se i mikročipiranje mačaka.

2. Kastracija spašava živote i smanjuje broj napuštenih životinja

Svaki skrbnik psa ili mačke ima zakonsku obavezu osigurati da ne dođe do neželjenog potomstva kućnih ljubimaca koje ima pod svojom skrbi, a koje je kasnije teško udomiti. Veterinari preporučuju kastraciju kao dobar, siguran i dugoročno najpovoljniji način kontrole razmnožavanja pasa i mačaka.

3. Udomite, ne kupujte!

Uz toliko golem broj napuštenih životinja koje čekaju svoj dom, neetično je kupovati ih! Osim toga, životinje nisu potrošna roba pa da se kupuju, kao ni igračke i privremena kratkotrajna zabava, već osjećajna bića za koja trebamo skrbiti sljedećih 15 i više godina. Umjesto kupnje, potičimo odgovorno udomljavanje životinja, a to znači da se psi ne smiju držati na lancu, da se i psi i mačke trebaju kastrirati i cijepiti protiv zaraznih bolesti, a psi i protiv bjesnoće i mikročipirati..

4. Dijeljenje objava o napuštenim životinjama koje traže dom

Na https://jic.mps.hr/ svatko može pronaći prekrasne životinje svih dobi, veličina, boja i osobnosti iz skloništa diljem Hrvatske, koje su kastrirane i veterinarski obrađene. Neke od njih godinama čekaju svoj dom. Možemo im pomoći objavama oglasa za udomljavanje u oglasnicima i na društvenim mrežama. Pri oglašavanju pasa obavezno treba navesti brojeve mikročipova psa i majke psa.

5. Volontirajte u skloništu za napuštene životinje

Psima u skloništu možete pomoći ne samo udomljavanjem nego i privremenim udomljavanjem, kumstvom određenom psu, šetanjem pasa, skupljanjem deka, donacijama i na druge načine.

Više informacija kako pomoći napuštenim životinjama nalazi se na www.prijatelji-zivotinja.hr 

03.04.2025. 07:54:00
http://m.metro-portal.hr/sutra-je-svjetski-dan-napustenih-zivotinja/151014/