Stranim jezicima protiv demencije
Mentalno zdravlje u kasnijim godinama uvelike ovisi i o poznavanju stranih jezika

Najnovije istraživanje Sveučilišta u Yorku objavljeno u časopisu Trends in Cognitive Sciences koje prenosi Daily Mail pokazalo je da poznavanje stranih jezika ne samo da pojačava kognitivne sposobnosti već i čini mozak otpornim u poznim godinama, štiteći ga od demencije.
Vladanje s više jezika može ojačati ključne dijelove mozga i povećati mentalnu stabilnost. Kako kaže voditeljica istraživanja Dr. Ellen Bialystok, bilingvalna djeca imaju bolji razvoj kognitivnih sposobnosti, a sad su uspjeli povezati takav napredak u djetinjstvu sa stanjem mozga u poznim godinama.
Naime, prilikom upotrebe stranog jezika, osoba uključuje dijelove mozga koji su zaduženi za pažnju i kognitivnu kontrolu, a učestalo korištenje stranog jezika preslaguje i ojačava kontrolne mreže u mozgu zadužene za procesiranje oba jezika, što u konačnici pojačava mentalnu fleksibilnost, tj. sposobnost prihvaćanja promjena.
Na taj se način osnažuje i kognitivna zaliha, zaštitni učinak koji stimulativne mentalne i fizičke aktivnosti imaju na funkcioniranje mozga tijekom starenja. Ova zaliha može odgoditi pojavu simptoma kod osoba koje pate od demencije, stoga, ako još niste, požurite naučiti neki strani jezik.