objavljeno 16.03.2025. 14:00:00
SAVJETI

Što nam radi onečišćeni zrak?

Naravno da znate jeli zrak čist ili nije - dovoljno je otvoriti prozor i duboko udahnuti... ako se zakašljete, vrijeme je da nešto poduzmete

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Arhiva)

Vjerojatno smo svi svjesni činjenice da ne živimo baš na nekom dobrom mjestu gdje je zrak čist... osim onih koji žive uz more i nema neke industrije oko njih. Naimi, onečišćeni zrak sadrži štetne čestice i plinove koji mogu negativno utjecati na dišni, kardiovaskularni i živčani sustav, povećavajući rizik od bolesti poput astme, srčanih problema i neuroloških poremećaja. U nastavku otkrijte kako zagađeni zrak šteti plućima, srcu, koži, mozgu i očima.

Koža - dr. Ross Perry, stručnjak za dermatologiju, ističe da zagađenje narušava prirodnu barijeru kože, što može dovesti do isušivanja, začepljenih pora i beživotnog tena. Dugotrajna izloženost zagađenju ubrzava starenje kože, uzrokuje upalne reakcije i povećava osjetljivost na vanjske utjecaje. Dvostruko čišćenje lica ujutro i navečer pomaže u uklanjanju nevidljivih zagađivača. Hidratacija kože ključna je za otpornost - preporučuju se ceramidi, hijaluronska kiselina i skvalan. Pijenje puno vode pomaže u eliminaciji toksina iz organizma.

Mozak - neurolozi upozoravaju da zagađenje zraka može utjecati na rad mozga. Dr. Steven Allder objašnjava da onečišćenje pokreće upalne procese u mozgu, smanjuje dotok kisika i ometa neuronske veze. Dugoročno, to može oslabiti pamćenje, pažnju i sposobnost donošenja odluka. Istraživanja povezuju zagađeni zrak s većom učestalošću anksioznosti i depresije. Za zaštitu mozga savjetuje se korištenje pročišćivača zraka i nošenje maski u područjima s visokim zagađenjem.

Oči - optometristica Francesca Marchetti upozorava da zagađenje zraka može izazvati crvenilo, svrbež i suzenje očiju. Čestice prašine, dušikov dioksid i sumporni dioksid uzrokuju širenje krvnih žila u očima, što dovodi do natečenosti i iritacije. Savjetuje se redovita hidratacija očiju, a kod blažih problema s vidom pomoć se može potražiti i u ljekarni.

Pluća - zagađeni zrak može izazvati trenutačne i dugoročne zdravstvene probleme, upozorava Jonathan Blades. Kratkoročno, iritacija dišnih puteva može uzrokovati kašalj i otežano disanje. Dugoročno, izloženost onečišćenju povećava rizik od astme i kronične opstruktivne plućne bolesti. Djeca su posebno ugrožena jer štetne čestice prodiru duboko u njihova pluća i mogu usporiti njihov rast. Osobe s plućnim bolestima trebale bi izbjegavati boravak na otvorenom tijekom visokih razina zagađenja, koristiti rute s manje prometa te držati prozore zatvorenima tijekom vožnje automobilom.

Srce - onečišćenje zraka ozbiljno ugrožava kardiovaskularno zdravlje, upozorava kardiolog dr. Oliver Guttmann. "Zagađivači poput sitnih čestica (PM2.5) i dušikova dioksida (NO₂) mogu uzrokovati upalu u tijelu, čineći krvne žile ukočenijima i smanjujući njihovu sposobnost pravilnog funkcioniranja", objašnjava dr. Guttmann. Osobe s postojećim srčanim problemima mogu osjetiti bol u prsima, otežano disanje i pogoršanje simptoma. Za zaštitu srca savjetuje se izbjegavanje fizičkih aktivnosti na otvorenom tijekom visokog zagađenja, korištenje pročistača zraka te zdrav način života uz uravnoteženu prehranu i tjelovježbu, piše Independent.

Sve u svemu, možda je najbolje preseliti negdje... zvuči ludo? Vjerujte, nije....

16.03.2025. 14:00:00
http://m.metro-portal.hr/sto-nam-radi-onecisceni-zrak/150781/