objavljeno 14.06.2017. 18:01:00
ZNATE LI?

Sindrom nemirnih nogu - što je to i kako se boriti protiv njega

Osobe koje pate od slabijeg sindroma nemirnih nogu i ne trebaju lijekove, mogu si same pomoći na nekoliko načina

Što kad vam noge ne daju mira
Što kad vam noge ne daju mira (Arhiva)

Sindrom nemirnih nogu jedna je od onih stvari za koje je na prvu teško povjerovati da stvarno postoje, no radi se o vrlo čestom neurološkom poremećaju kojemu još uvijek ne znamo uzrok i koji se ne može izliječiti

Sindrom nemirnih nogu  (Restless LegssSndrome - RLS) učestaliji je kod osoba starijih od 40 godina, no od njega pate i mlađi ljudi i djeca. Češći je kod žena, nego kod muškaraca. Sindrom nemirnih nogu može uvelike narušiti kvalitetu spavanja, a time i života, ako se ne liječi.

Simptomi sindroma nemirnih nogu

Simptomi su raznoliki i često teško opisivi - od žarenja, trzanja, peckanja, mravaca u nogama, neopisive potrebe za micanjem nogama i trzanje nogama,  grčenje, bolovi u nogama.

Uzroci sindroma nemirnih nogu

Ovaj poremećaj 1944. opisao je Karl A. Ekomb te se naziva i Ekbomov sindrom. Do današnjeg dana uzrok mu nije otkriven, a zbog teško opisivih simptma često se pogrešno dijagnosticira. 

Primarni ili idiopatski sindrom nemirnih nogu ima veze s disfunkcijom dopaminergičkog sustava, što objašnjava i vrijeme pojavljivanja RLS-a - pojačava se u večernjim satima i noću kada razina dopamina u tijelu opada.

Sekundarni sindrom nemirnih nogu javlja se u trudnoći te kod pomanjkanja željeza u krvi ili kod bolesti bubrega.

Postavljanje dijagnoze

Liječnik određuje dijagnozu nakon razgovora s pacijentom i na temelju kliničke slike. U određivanju dijagnoze koristi se standardizirani upitnik tzv. IRLSSG (International RLS Study Group) koji sadrži ova četiri pitanja: 

1. Imate li, ili ponekad osjećate, ponavljajuće neugodne osjete ili senzacije u nogama dok sjedite ili liežite?

2. Imate li, ili ponekad osjećate, ponavljajuću potrebu za pomicanjem nogu dok sjedite ili ležite?

3. Pogoršavaju li se ovi simptomi (neugodne senzacije i potrebe za pomicanjem nogu) za vrijeme odmora (sjedenje, ležanej), a manje su izraženi ili ih uopće nema dok se krećete?

4. Pogoršavaju li se ovi simptomi uvečer i tijekom noći u odnosu na ujutro?

Odgovori na pitanja boduju se od 4 do deset. Najviše bodova, znači i najteži oblik sindroma. Kako bi se dijagnosticirao sindrom nemirnih nogu liječnik treba isključiti moguće vaskularne i bubrežne bolesti.

Liječenje sindroma nemirnih nogu

Ova bolest zasad nema lijeka, no neki lijekovi je mogu ublažiti. U liječenju se koriste agonisti dopamina te levodop i antiepileptici, ukoliko je riječ o težem poremećaju.

Osobe koje pate od slabijeg sindroma nemirnih nogu i ne trebaju lijekove, mogu si same pomoći na nekoliko načina:

  • dizanjem kvalitete sna što uključuje odlazak na počinak u isto vrijeme i buđenje u isto vrijeme, uklanjanje elektronskih uređaja iz spavaće sobe, izbjegavanje kofeina u poslijepodnevnim satima i kasne večere 
  • preporučuje se i vježbanje joge jer kroz disanje i istezanje joga ublažava sindrom nemirnih nogu 
  • preporučuje se i masaža
14.06.2017. 18:01:00
http://m.metro-portal.hr/sindrom-nemirnih-nogu-sto-je-to-i-kako-se-boriti-protiv-njega/105566/