Necronomicon – mit, knjiga ili prokletstvo?
Lovecraft je stvorio Necronomicon kao fikcionalnu knjigu unutar svojeg kozmosa horora, poznatog kao "Cthulhu mitologija"

Necronomicon je jedno od najzagonetnijih i najkontroverznijih djela u povijesti okultne književnosti, iako većina stručnjaka i zaljubljenika u žanr vjeruje da u stvarnosti nikada nije postojalo kao autentičan povijesni artefakt. Ipak, kroz desetljeća je stekao kultni status, pogotovo zahvaljujući djelima pisca horora H. P. Lovecrafta, koji ga je prvi puta spomenuo početkom 20. stoljeća u svojim kratkim pričama.
Podrijetlo mita
Lovecraft je stvorio Necronomicon kao fikcionalnu knjigu unutar svojeg kozmosa horora, poznatog kao "Cthulhu mitologija". Knjigu je navodno napisao "ludi Arapin" Abdul Alhazred u 8. stoljeću, a naslov na grčkom jeziku otprilike znači "knjiga mrtvih zakona" ili "pravo mrtvih". Prema pričama, sadrži zabranjena znanja, drevne rituale, opise božanstava iz drugih dimenzija i formule za prizivanje entiteta izvan ljudskog poimanja.
Iako je Lovecraft tvrdio da je riječ o čistoj fikciji, mnogi čitatelji i danas vjeruju da je Necronomicon stvarna knjiga, što je dodatno pojačano brojnim pseudodokumentarnim knjigama koje su se kasnije pojavile, tvrdeći da su "pravi prijevodi" tog misterioznog rukopisa.
Utjecaj na popularnu kulturu
Necronomicon je odavno prešao granice Lovecraftovih priča i postao simbol zabranjenog znanja u brojnim filmovima, knjigama, stripovima i videoigrama. Najpoznatiji primjer je filmska franšiza "Evil Dead" Sama Raimija, gdje Necronomicon Ex-Mortis igra ključnu ulogu u buđenju mrtvih i oslobađanju zla.
Knjiga je također postala predmet ozbiljne rasprave unutar okultnih i ezoteričnih zajednica. Neki tvrde da su naišli na "autentične" verzije knjige, često u obliku grimora ispunjenih simbolima, invokacijama i latinskim frazama. Međutim, većina tih izdanja su očite fikcionalne konstrukcije koje igraju na granici između umjetnosti i mistifikacije.
Psihološki i društveni aspekti
Zanimljivo je da Necronomicon ima snažan psihološki utjecaj - predstavlja ono što je zabranjeno, zaboravljeno ili potisnuto iz kolektivne svijesti. U tom smislu, knjiga simbolizira arhetipski strah od nepoznatog i granica ljudske spoznaje. Lovecraftova uporaba jezika, pseudopovijesti i detaljnih opisa doprinijela je dojmu vjerodostojnosti koji zbunjuje čitatelja: gdje prestaje fikcija, a počinje "istina"?
Sve u svemu, iako Necronomicon vjerojatno nikada nije postojao kao stvarna knjiga, njegov utjecaj na književnost, okultizam i popularnu kulturu je neupitan. On nije samo simbol straha od nepoznatog, već i ogledalo čovjekove želje da zaviri izvan granica dopuštenog. U tom smislu, Necronomicon ostaje jedno od najfascinantnijih djela "koje nikada nije postojalo" - a možda upravo zato i jest toliko moćno.